Merhaba, yaklaşık 2 ay önce frengi testim pozitif çıktı. Maalesef ilerlemiş durumda, ilk belirtileri bir buçuk sene önce olmuştu doktorum teşhis koyamadı testler de yapılmadığı için maalesef fark edilmedi. 2 ay önce yeniden belirtiler çıkmaya başlayınca kendim araştırdım ve frengi olduğunu öğrendim doktoruma gidip durumu anlattım, test yapıldı ve 20,67 pozitif olarak çıktı. Şu an deposilin iğneler ile tedavim devam ediyor ancak iyileşememekten çok korkuyorum. 2. deposilin iğneyi oldum ama izler hala gitmedi haftaya son iğnemi olacağım ve 3 ay sonra yeniden test olup değelerin düşüp düşmediğine bakacağız. Umarım iyileşebilirim. Psikolojik olarak da çok kötü durumdayım sürekli kabus görüyorum ve bu hastalığı düşünüyorum. Frengi rahatsızlığı olan ya da iyileşmiş kişiler ile iletişim kurup dertleşmek istiyorum. Tedavi sürecim doğru mu işliyor bilmiyorum. Ya da iyileşmeme durumum söz konusu mu bilmiyorum. Umarım benim gibi kişilere ulaşaibilirim. Görüşmek üzere.

Cevap ( 12 )

 1. Ölürmüyüm
  2 yıl önce

  Izler hala gitmedi derken nasil izler ?

 2. Kazazede1
  2 yıl önce

  Kardesim gecmis olsun. Sifiliz 2. Doneminde tedavi edilebilir durumdadir. Korkma biraz uzun surecek ama kurtulursun. Burdaki arkadaslari aydinlatmak icin bu 2 yilda yasadigin belirtileri anlatirsan onlarida bilgilenmis olur. Tedavini aksatma.

 3. Erol444
  2 yıl önce

  Nasi yaralar çıktı cekermsn kardeşim

 4. Emren
  2 yıl önce

  Arkadaşlar genitlal bölgemde soyulma ve çizgiler tarzında izler oldu yada sivilce gibi uçuk çıktı tek tük. Kolumda ve gövdemde ise egzama gibi isilik şeklinde kızarıklıklar çıktı hafif kabarık şekilde nadiren kaşıntı oluyor. Doktorum iğnelerden hemen sonra izlerin geçmesi gerektiğini söyledi ancak ben 2. iğneyi oldum 2 gün sonra son iğneyi olacağım ve hiçbir azalma yok izlerde. Umarım deposilin iğneye dirençlenmemiştir bakteri. 3. iğneden önce yine doktora gitmeyi düşünüyorum.

 5. fergie
  2 yıl önce

  Ne zman test oldun kanka onu da şiFiliz testi bi uzmana sormuştum en gec 2 ay test beli olur demişti bende 73 veya 75 günde yaptırmıştım kapat dedi konuyu

 6. İlk 2018 de makat bölgemde yara , dilimde şankr çıktı . Sifiliz vdrl 1/8 pozitif tpha pozitif Önce 3 doz iğne oldum . Sonra 1 sene sonra test yaptırdım vdrl halen pozitif 1/4 . 2 ay önce test yaptırdım vdrl 1/4 . 1 doz daha iğne oldum . Başka bir LAB de yaptırdım vdrl 1/2 pozitif Fta Abs Igm Negatif çıktı . Fakat halen korkularım var ? Bu hastalık geçti mi yoksa ? Kaç defa hastaneye gittim uzman prof görüştüm onlar da sebebini bilmiyolar . Diğer eliza testlerim negatif .

 7. Myra hastalık ilk çıktığı zaman 1/8 deydi bende herhangi bir belirti vs yok . Tedaviden sonra Vdrl daha önceden Kızılay da da 1/2 çıkmıştı 1 adet vurulduktan sonra da yine 1/2 çıktı . Vdrl değerimin pozitif olması hastalığın halen vücudumda ve bulaştırıcı olduğunu mu gösterir ? Yalancı pozitif olduğunu düşündüler diğer eliza testlerime baktılar negatif . Bu durumda ne yapmam gerek .doktor önerisi ile başka antibiyotik tedavisi işe yarar mı? 2018 senesinde ilk tedaviyi aldım halen negatife dönmemesi sorun degil mi . 4. Seneye yaklaştı cünkü

 8. Fta ABS Igg pozitif Tpha pozitif ,ıgm negatif , Vdrl 4 sene geçmesine rağmen halen 1/2 pozitif görünüyor . Herhangi reenfeksiyon gibi durumum da olmadı . Tıp fakültesinde hocalarla görüştüm tetradoksilin böbreklere ciddi zarar veren bir ilaçmış Igm negatif çıktıysa bulaştırıcılık yoktur ve vdrl yalancı pozitif olabilir ( hepatit , hiv vs gibi durumlardan ) ama diğer eliza testlerim negatif cıkıyor . O zaman bu durumda evlenmem de yasak degil mi ?(serofast durumu için )

 9. Myra tşk ediyorum peki bu saatten sonra spnuç olarak ne yapabilirim 4. Seneye girdim halen vdrl 1/2 pozitif . … serofast durumu için yapılacak birsey var mı ? Kaç senedir perişan oldum psikolojim bozuldu Kız arkadaşıma bu durumu söylemedim cünkü o doktor . Öğrenirse benden ayrılabilir ????

 10. Myra doktor bana 1.5 ay önce 1 doz iğne yaptı . Onun için takip beklemeliyim ? Yoksa antibiyotik tedavisine mi başlatılmalı? Genelde dermatoloji dekiler ilaç yazmaya niyetli degil 3 doz iğne oldun o bile yeterli diyolar ( 4 sene önce) . Antibiyotik yazacaktı böbreklerine zarar verebilir diye 1 doz iğne vermişti . Çok korkuyorum bu konuda yardımlarınız için teşekkür ederim cidden

 11. Myra 1 adet İğnemi 6 Aralık da oldum Testimi 28 Ocak da yaptırdım .

 12. Evet tekrar takip istedi Ama hafta içi çalışıyorum doktora gidemiyorum ki . Özel de ilgilenen doktor yok mu ??? Testi özel bir lab da yaptırdım 1/2 çıktı . İğneden sonra 3. Ve 6. Ay yine yaptırırım test

Cevap yazmak için yapınız.