merhabalar dün birkaç cevap aldım fakat sorumu yinelemek istiyorum, şüpheli eşcinsel ilişki tarihim olan 14 eylül’den sonra 4 kasım günü yaptırdığım tüm testler sonucunda bana sadece sifiliz(frengi) hastalığı teşhisi konuldu, tedaviye başladım ve birer hafta arayla üç defa penisilin tedavisi aldım, tedavim hala devam ediyor, bu arada en son 14 aralık’ta yani şüpheli ilişkimin üstünden 90 küsür gün sonra özel bir laboratuvarda hiv ultra comboduo testi yaptırdım iki gün sonra da devlet eğitim araştırma hastanesinde aynı testleri yaptırdım ve hiv yönünden tüm sonuçlar negatif çıktı. SORUM ŞU; sifiliz(frengi) tedavisi görüyor olmam veya sifiliz(frengi) hastası olmam hiv test sonuçlarını etkiler mi? 90 küsür gün sonra yaptırdığım hiv testleriyle konuyu kapatmalı mıyım yoksa sifiliz (frengi) hastası olduğum için ilerde üç ay sonra yeniden hiv’e baktırmalı mıyım ? BİLEN BİRİLERİ YARDIM EDERSE ÇOK SEVİNİRİM. ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

Cevap ( 56 )

 1. Ferofero
  1 yıl önce

  Scakir, teşekkürler bir sorum olacak antijen hangi durumlarda 6. Haftaya nadiren uzuyor antijen virüsün kendisi değil mi ? 14. Günde oluşuyor her insanda 21 28 arası tavan yapıyor ? Kemoterapi gibi şeyler mi uzatıyor acaba ?

 2. SCakırr
  1 yıl önce

  Hiv testlerini sadece antiviral ilaçlar etkiler, penicilin bir antibiyotik yani bakterilere karşı etki gösteren bir madde, hiv ise bir virüs hatta Human Immunodeficiency Virus. Olduğun testler neticesinde hiv açısından sorunun yok, sifiliz tedavisine erken zamanda başlamışsınız ne iyi bu sayede kısa sürede kurtulursun. Bundan sonraki hayatinda Tpha,tppa, fta abs gibi sifiliz antikor testlerin hep pozitif gelecek endişelenme ve kafan karışmasın, bağışıklık sistemin bir şeye karşı ürettiği antikor uzun sürelerce hatta ömür boyu kalabiliyor, ki bu güzel birşey ki bu sayede bağışıklık kazanabiliyoruz bazı hastalık etkenlerine karşı, ama sifilize karşi kazanilmiyor sadece kaninda antikorlar hep var olacak. Nonspesifik sifiliz testleri vdrl ve rpr ise sifilize bağlı hücre bozunmalarını test eder, sifilize neden olan t.pallidum bakterisi hücrelere yerleşip tahribata yol açar bu testler bu hücreleri test eder, bu yüzden sifiliz tedavin tamamlandığında vdrl ve rpr testlerin negatif gelecektir. Ne şekilde takip ve tedavi ediliyorsun bilmiyorum ama vdrl rpr testlerinden sonra titre ölçümü yaptirman iyi olur (çoğu doktor yaptiriyor bunu ama yapmayanlar da var) tedavinin ne kadar etkili olduğunu gormek için. HERHANGİ BİR ANTİVİRAL İLAÇ KULLANMIYORSAN HİV TESTLERİN ETKİLENMEZ, PENİCİLİN BİR ANTİVİRAL DEĞİL ANTİBİYOTİK ÇEŞİTİDİR. geçmiş olsun.

 3. wakaracı34
  1 yıl önce

  SCakırr çok teşekkür ederim bilgiler için, hiv hakkında endişelenmiyorum o zaman, test tarihlerim hiv için yeterli midir yani ? sifiliz konusunda da açıkcası özel bir hastanede tedaviye başladım ve doktorum pek de güven vermedi, senin önerebileceğin bir hastane veya kurum var mıdır sifiliz tedavime devam edebileceğim peki ?

 4. SCakırr
  1 yıl önce

  Hıvı unut, makinalar ne yalan söyler ne acır, 6.haftadan sonra olunan 4.nesil testler (combo,combi,duo) kesinlik sağlar. Mücahit Yemişen var eğer İstanbul'da isen ona başvurabilirsin, ben gozukmedim kendisine ama internette bir kac kez rastlamıştım sifilizle ilgili.

 5. iamlucifer
  1 yıl önce

  çakır, son soruma bi göz atabilir misin rica etsem?

 6. wakaracı34
  1 yıl önce

  @SCakırr çok teşekkür ederim içimi rahatlattın, konuyu şurdan kafama taktım, 2019 tarihli klimik.org adında bir sitede sifiliz tanı ve tedavisi adlı başlık altında şöyle bir cümle gördüm dün. cümle şu; “ hiv enfeksiyonunun yoğun olduğu bölgelerde ilk hiv testi negatif olan primer sekonder sifilizli hastalar testten üç ay sonra yeniden hiv değerlerine baktırmalıdırlar diyor. cümlenin uçu açık, benim ilk testten günler önce şüpheli temasım olmuş, ilk testten sonra üç ay neden beklemeliyim ki 90 küsür gün sonra hiv combo ultraduo testim negatif zaten, bir daha neden üç ay bekliyim, çalışmaya göre frengi olduğum için mi risk var hala, vücutta mı oluşmadı antijen veya antikor, bunu sormak istiyorum aslında SCakırr ?

 7. wakaracı34
  1 yıl önce

  @SCakırr senin meslek bu konularla bağlantılı mı bu arada ?

 8. Ertuğrul
  1 yıl önce

  @wakaracı34 konulara bakarken tekrar söylemek istedim. Antijen vücuduna aldığın hiv virüs yüküdür öncelikle. Diyelim ki sifilizden kaynaklı senin vücudundada hiv için antikor üretilmedi olayı gerçek olsun. Ancak kaçırdığın nokta sifilizden dolayı antikor üretilmiyor olsa bile antijen ölçülebilir düzeydedir yani sifilizin antikorlarının p24 antijenine hiç bir etkisi yoktur. Yani hivden kaynaklı antikor varsa antijen yoktur,antijen varsa antikor yoktur. Sende zaten antijen testide yaptırmışsın unut gitsin . Söyleyebilceklerim bu kadar , belki tekrar uğrar belki 2-3 yıl sonra olur bilemiyorum. Kendinize iyi bakın . Sağlıcakla kalın. Saygılar.

 9. iamlucifer
  1 yıl önce

  @ertuğrul, sen de bakabilir misin bi son soruma rica etsem?

 10. wakaracı34
  1 yıl önce

  @Ertuğrul ne tekrar uğrar, 2 3 yıl sonra ne olur orayı anlayamadım tam ?

 11. Ertuğrul
  1 yıl önce

  @wakaracı34 benden bu kadar anlamında söyledim seninle ilgili bir durum değil siteye geri dönüşüm anlamında bahsettim.

 12. wakaracı34
  1 yıl önce

  @Ertuğrul anladım yine de bilgi sahibisin insanlar burdan bir cümle ile bile umut dolabiliyor bende olduğu gibi sana inanıyorum ve hiv olmadığımı düşünüyorum, o yüzden gitme arada çaresiz kalmışlara bir nebze de olsa moral olmak için buralarda biraz daha kalmalısın dostum, tabi sen bilirsin.

 13. Ertuğrul
  1 yıl önce

  @wakaracı34 zamanında insanlara korku salan fobiklerle savaşmış, hatta siteyi ikiye bölüp tüm garibanları facebook grubunda toplamıştım sadece yardım amaçlı. Türkiyeden birçok doktorla görüşme yaptım birçok yazılı makaleler (türkçe-ingilizce) okudum. Tüm resmi kaynakları hatta doktorlar için çıkarılan hiv rehberlik kitabına kadar okudum. Size verdiğim bilgiler resmi kaynaklardır,eğer çok istek olursa günde 1 saat kadar uğrarım.

 14. wakaracı34
  1 yıl önce

  @Ertuğrul kesinlikle uğramalısın bence, iyi ki varsın, ayrıca daha karşılaşıcaz senle burda, ve sevindim adına yaptığın şeylere, insanlar bu fobikliği yenecek güçte ve iradede değil maalesef, basit yardım amaçlı bir cümle bile o kadar değerli olabiliyor ki anlatılamaz. ben hiv konusunu kapatıyorum o zaman, sifiliz tedavime yoğunlaşıp ondan kurtulmaya çalışıcam, umarım başarılı olurum, sana tekrar çok teşekkür ediyorum Ertuğrul.

 15. kabus07
  1 yıl önce

  Arkadaşlar herkese iyi akşamlar.aklima bir soru takıldı bilen tecrübeli arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.hastanelerde yapılan sadece antikor bakan elisa metodu ile yapılan testler sadece hiv1 antikorlarınami bakıyor yoksa hiv 1 ve hiv 2 her iki antikoruda yakalarmi.yani şüpheli ilişkiden 6 ay sonra elisa testi ile negatif aldım.ama kafama birde bu hiv 2 olayı takildi.bilen arkadaşlar yazarsa sevinirim.

 16. kabus07
  1 yıl önce

  Teşekkür ederim sıraç.valla hiv olayını kapadım derken bir yerlerden hiv 2 okuyup onuda takıntı yaptim????

 17. kabus07
  1 yıl önce

  Bu arada IgM igg olayında biri hiv1 biri hiv 2 mi oluyor?ben onun birini antijen birini antikor olduğunu sanıyordum simdiye kadar

 18. Ferofero
  1 yıl önce

  Beyler bilgisi olan var mı ? Sifiliz yada bel soğukluğu klamidya gibi şeyleri geçirmek polis olmaya engel olur mu ?

 19. Ferofero
  1 yıl önce

  Sıraç,dostum 21 28 hivden negatif aldım.pazartesi günü devlet Hastanesi'ne randevu aldım daha önce sifiliz gonore klamidya gibi şeylere baktirmadim.enfeksiyon hastalıklarına aldım randevuyu.sifiliz olsa anlardım peniste yara çıkıyormuş galiba

 20. Ferofero
  1 yıl önce

  Devlet hastanesinde bunlara nasıl bakılıyor ve para veriyoz mu ? Tahmini süre ne kadar sürede çıkar ?

 21. SCakırr
  1 yıl önce

  Wakaraci, sifiliz-hiv-hsv2 bu üçlünün birlikte bulaşma olasiliği çok yüksek. Klimuddan daha fazla makale okursan göreceksin, bir raporda Türkiye'de belli bir yıla kadar olan sifiliz bulaşlarının %86(rakam tam olmayabilir, bu civarda)'sında hiv ile birlikte geciş oluyor. Bu yüzden sifiliz gecişi, hiv geçişine zemin hazirlar, şöyle düşünebilirsin; biri geçince diğerlerine kapıyı tutuyor gibi. Bu yüzden sifiliz tanısı alan kişi hiv açısından çok riskli sayılır. Öte taraftan hiv kapan kişilerin %95'i ilk 4 hafta içinde ölçülebilir antikoru oluşturmuş oluyor, %5'lik kesim için bu süre 12.hafta'ya uzatiliyor, ama bakın bu ANTİKOR oluşturma süresi. Olduğunuz, 4.nesil testler, p24 antijenini test ediyor, bu antijen içinde 6.hafta en nadir şekilde uzayabileceği son süre. Bahsettiğin cümlenin geçtiği yayın ne zamana ait bilmiyorum ama antikor testlerinden bahsediyor, ve 2019'dan önce yayınlanmış olmalı, çünkü 2019 yayınlı sağlık bakanlığı rehberinde 1. Ve 3.Ay yapilan hiv testleri negatifse takip birakilir yazıyor, ve hiv yanıtını sifiliz vb. Durumlarin etkilemeyeceği de yazıyor. Bahsettiğin cümlede anlatılmak istenen şu; sifiliz alanlar, hiv açısından çok riskli, bu yüzden 1.Ay test olup negatif gelince kalan %5'lik geç antikor üreten kesimden değilizdir deyip boşvermesinler belirtilen en geç test süresini doldurduklarında tekrar test olmalılar. Günümüzde bazı ileri teknoloji ülkelerde son süre 6.hafta, bizim ülkemiz de 12.hafta, sen 12 haftayı, son süreyi doldurmuşsun. Mesleğim tıp ile ilgili değil, kaporta ustasıyım.

 22. SCakırr
  1 yıl önce

  Ferofero, devlette hepsi ücretsiz, cinsel yolla bulaşan hastalık testlerini olmak istiyorum diyebilirsin. Testler aynı gün veya 1 gün sonra çıkar ama enabıza geç düşebiliyor.

 23. wakaracı34
  1 yıl önce

  @SCakırr, hiv konusunu tamamen kapatıyorum o zaman bu saatten sonra hiv pozitif çıkma ihtimalim yok o zaman ?

 24. Ferofero
  1 yıl önce

  S,çakır antijen hangi durumlarda geç oluşuyor o zaman ? Kemoterapi felan mı

 25. Helpmepg
  1 yıl önce

  Ferofero Akıntı, idrarda yanma vb. Belirtilerin mi var? Klamidya gonore gibi testleri olmak istiyorum demişsin ya ondan sordum

 26. Helpmepg
  1 yıl önce

  wakaracı34, sen teşhisi nasıl aldın? Testle mi öğrendin? Belirti görünce mi test yaptırıp öğrendim?

 27. Ferofero
  1 yıl önce

  Helpmegg,kardeş bende şeffaf renksiz bi akıntı oldu 5 iğne tetradoks içtim sonra kesildi böyle zevk suyu gibiydi 3 4 kere oldu.doktora söyledim prostat iltihabı dedi.penisimin ucundaki yanma gitti ama şimdide çok sık idrara gidiyorum birde hafif bel ağrılarım var

 28. Ferofero
  1 yıl önce

  Sıraç,ben hiç öyle felan antiviral ilaç almadım

 29. wakaracı34
  1 yıl önce

  @Helpmepg partnerim uyardı ayrıca bende sadece penis ucunda belirtiler vardı, teste de korkarak kesin vardır düşüncesiyle gittim, sadece sifiliz çıktı tedaviye başlar başlamaz belirtiler kayboldu, şu an yeni bir tedavi için doktorumun verdiği zamanın dolmasını bekliyorum, belirti varsa zaman kaybetmeden git ki bu hastalığın evre geçtikten sonra tedavisi zor oluyor.

 30. Helpmepg
  1 yıl önce

  Wakaracı34, Belirtiler nasıldı tam olarak sivilce falanmı?

 31. wakaracı34
  1 yıl önce

  @Helpmepg belirtiler oydu başka hatırlayabildiğim yoktu çok, sırtta bazı lekeler diyebilirim ama direkt spesifik olan peniste ağrısız kırmızı noktalardı

 32. Ertuğrul
  1 yıl önce

  @wakaracı34 sen daha durma burda git artık hayatına atıl,site seni kötü etkiler ancak sende yıllar sonra uğrayıp insanları bilinçlendirebilirsin . Yıllar sonra burada yine birileri olucak.

 33. wakaracı34
  1 yıl önce

  @Ertuğrul, öyle yapıcam dostum verdiğin bilgiler için de çok teşekkür ederim, umarım hayatlarımız düzene girer ve bu ağır psikolojiden bir an önce kurtuluruz, umarım.

 34. Ertuğrul
  1 yıl önce

  @wakaracı34 hepsi zamanla kaybolup gidicek ,ve bir bakmışın ki buraya başkalarına yardıma gelmişsin. Dediğim gibi ben en eskilerdenim bundan bir yıl öncede buraya yardım amaçlı aynı bu şekilde geldim malesef beni taşladılar. :)

 35. wakaracı34
  1 yıl önce

  @Ertuğrul, ben de zamanla buradaki arkadaşlara elimden geldiğince yardım etmek isterim, ayrıca bu ara konularla alakalı okuduğum araştırdığım bi yığın şey oldu, kafamda belirlediğim şeyler var artık, yardımcı olmak güzel bir erdem sen doğru olanı yapmışsın, o seni taşlayanlar bir gün utanacaklar buna eminim, sen bu yolda devam et Ertuğrul, yolun yoldur.

 36. Ertuğrul
  1 yıl önce

  @wakaracı34 bunu karşılıksız yapmak insanlara yardımcı olmak benide sizin kadar mutlu ediyor. Keşke elimde olsada daha büyük kitlelere ulaşabilsem. 1 yıl önceki mesele ise benim geldiğim sırada sitede ağır bir fobik varmış,beni o sandılar biri ordan çıkıp dediki ulan sen bu kadar bilgiyi nerden biliyorsun yoksa sen şu arkadaşları kanıtlar gosterip korkutup dalga geçip giden kişisin adını değiştirmissin imanamı geldin noldu diye ,sonra hepsi tüm site birleşip küfrettiler ,kendimi aklayamadım,bir dahada uğramam dedim :)

 37. Ferofero
  1 yıl önce

  Ertuğrul,dostum sen çok iyi bir insansın karşılıksız yardım ediyorsun bu gerçekten büyük bir erdemliktir.ustelik seni daha yakından tanımak isterim imstagramin varsa ?

 38. Ertuğrul
  1 yıl önce

  @Vivere ben nerden baksan 4-5 sene önce kayıtlıydım,hesabım malesef aklımda değil geri dönüşlerimde hep yeni hesaplarla oldu .

 39. Ertuğrul
  1 yıl önce

  @Ferofero instagram kullanmayı cok uzun bir süredir bıraktım malesef ,orası benim için bir kalabalıktan ibaret ama zamanla burda daha da samimileşip telefonda veya başka bir platformda görüşebiliriz istersen

 40. Ferofero
  1 yıl önce

  Ertuğrul,bunu çok isterim dostum istediğin zaman telefon numaramı verip muhabbet edebiliriz.siradan bir insanım sana da herhangi bir konuda yardımcı olmak isterim bende.sen bana iyilik yapıyorsun bende sana iyilik yapmak isterim.

 41. Ertuğrul
  1 yıl önce

  @vivere aşı olmadığına göre yüzde yüz ufak yaşlarda bunu geçirdin o yüzden o pozitif gelmiş ve ayrıca şunun bir özelliğide var sen aşı olandan dahada güvendesin yani bağışıklığın var.

 42. wakaracı34
  1 yıl önce

  @Ertuğrul dostum var ol, hiv konusunu kafamdan atmam için zor zamanlar, sifiliz hastası olmam maalesef hiv miyim acaba diye dürtülüyor beni, teknik düşünemiyorum bile, aklım konusunda kendime güvenirdim, sınıfta kaldığımı anladım, umarım toparlarım, toparlarız.

 43. Ertuğrul
  1 yıl önce

  @Ferofero benim durumum hivi çok aştı ya , şuanda hivin laboratuar ortamında üretildiğine dair tezler üzerinde çalışıyorum , kendimi kanıtlarsam ülkede değil dünyada adımı duyurucam

 44. Ferofero
  1 yıl önce

  Ertuğrul,nasıl labaratuvar ortami korona gibi mi diyorsun bana biri şey anlatmıştı adamın birisi maymunla cinsel ilişki kuruyor ordan olduğunu söylüyorlar felan bana çok saçma geldi ama ilk duyduğumda

 45. Ertuğrul
  1 yıl önce

  @wakaracı34 emin ol toparlayacaksın hepsi biticek bu süreçte test yapmamaya gayret edip güçlü ol.

 46. Ertuğrul
  1 yıl önce

  @Vivere yardımcı olduysam ne mutlu.

 47. wakaracı34
  1 yıl önce

  @Ertuğrul, tamamdır dostum güçlü olucam, çok sağol haberleşiriz yine.

 48. Ertuğrul
  1 yıl önce

  @Ferofero hivin ortaya çıktığı kıta afrikadır. Kimileri senin dediğin gibi kimileri ise etinden kaynaklı olduğunu söylüyor , ama gelgelelim olay asla öyle olmadı,dikkat ettinizmi bu ağır hastalıkların(corona dışında) hepsi hep afrikada baş gösterdi. Bunun sebepleri hala devam ediyor afrika sömürge altında ,başta amerika olmak üzere birçok ülke size aşı getirdik havasıyla zamanında bir çok hastalığı üzerlerinde denediler aslında,şuan dünyada insan canı çok değersiz benim düşüncelerime göre aslında coronanın aşıda başından beri zaten vardı,büyük kellelerin oyunu insan nüfusunu azaltmak gibi vb ayrıca bir şey muhakkak dikkatinizi çekmiştir biri aşıyı bulduğu gibi hemen ardından başka ülkelerdende aşılar bulundu. Kısaca hastalığı yayan panzehirle parayı vuruyor.

 49. Ferofero
  1 yıl önce

  Ertuğrul,dostum yani diyorsun ki bu hivin de aşısi var hepatit b gibi ? Ama amaç nüfus azaltmak olunca çok haklısın :)

 50. Ertuğrul
  1 yıl önce

  @Ferofero yok aslında şöyle yorumlayabilirim birçok hastalığın karışımından oluşmuş bir virüs rnalara yerleşmesi genlere müdahele edilmesinden kaynaklı yoksa doğada rnaya yerleşen hiç bir hastalık yok . Ama ayrıca 1 yıl önce dolaylıda olsa açıkladılar.Hiv tedavisi gören insanlar testte virüs sayımı yapıldığında ölcülemeyecek düzeye geldikten sonra. 6 ay takip sonrasında hivi başkalarına bulaştırmadığını söylediler ve kabul ettiler , tabiki ilaçlarını hergün düzenli alma koşuluyla yani seni ömrün sonuna kadar o ilaca para ödemeye mahkum ediyorlar sence kesin aşıyı verip gelen paraları kesmek onlar için mantıklı olur muydu?

 51. Ferofero
  1 yıl önce

  Ertuğrul,çok mantıklı dostum ama elbet bir gün çıkacak bunun da bir aşısı ne dersin mümkün mü ?

 52. Ertuğrul
  1 yıl önce

  Elbette bir gün çözüm bulunucak ve karanlıklar aydınlığa çıkıcak .

 53. Ferofero
  1 yıl önce

  İnşallah dostum.

 54. 2.şans
  1 yıl önce

  @wakaraci kardeşim kacinci gunde sifiliz oldugunu ogrendin testte

 55. wakaracı34
  1 yıl önce

  @2.şans, dostum tam emin olmamakla birlikte son şüpheli temasımın 14 eylül olduğunu varsayarsak ki ondan önce de peniste kırmızı yaralar vardı ama testi ikazla 4 kasım’da yaptırdım, 4 kasım’da ki testte sifiliz olduğum tespit edildi. tespit edilir edilmez tedaviye başlandı, tedavim devam ediyor şu an.

 56. Ertuğrul
  1 yıl önce

  @wakaracı34 kardeşim benim yazılar onaylanmıyor bundan dolayı bilgilendirme amaçlı senin yeri kullanıcam,şimdiden sağol :) P24 Antijen Testleri P24, HIV’e ait yapısal bir viral proteindir. Antijen testleri bu proteini saptamaya yönelik geliştirilmiş testlerdir. P24 antijeni kanda antikor oluşumundan önce yüksek seviyelere ulaştığından erken dönemde HIV varlığını belirlemeye yardımcı olur. Ancak serokonversiyon (antikorların tespit edilecek seviyede üretimi) döneminden itibaren saptanamaz seviyelere ulaştığı için uzun dönemde P24 bakılması HIV tanısı için güvenilir değildir. 4. jenerasyon testler hem antikor hem antijen bakan testlerdir.  Pozitif yaşam derneği .

Cevap yazmak için yapınız.