Merhaba testler

Merhaba ben yıllar önce korınmasız bir ilşkiye girmiştim. Son günlerde aklımı çok kurcalıyor aids konusu. Geçen sene de hastanede çalışmak için kan testi vermiştim Testimde hiv combi p24 ıgG negatif çıkmış. Acaba bu test sadece yakın dönemde mi bulaş olduğunu ortaya çıkarır? Yoksa varolan bir durum olsaydı(birkaç sene öncesinde yaşananlardan kaynaklı) ortaya çıkar mıydı?

Cevap ( 12 )

 1. 1 kaç sene önce olsaydı çıkardı. Rahat ol

 2. Beauty
  2 ay önce
  Bildir

  Ama internetten baktım p24 ilk bulaş zamanı çıkıp daha sonra azalıyormuş.

 3. O zaman yarın elisa yaptırın kafanız rahat etsin. Hemen sonucu çıkar zaten

 4. Beauty
  2 ay önce
  Bildir

  Bu testlerin anlamını bilen yok mu? Test yaptırmak istemiyorum

 5. volanis
  2 ay önce
  Bildir

  Olduğun test hem antijen hem antikor bakıyor.P24 antijen, İgg hive karşı gelişen bir antikordur.Antijen bir süre sonra kaybolur, yerini antikora bırakır.İkiside olmadığına göre sende birşey yok.Zaten çok uzun zaman geçmiş.

 6. Beauty olay şu, virüs vücuda girince antijen üretiyor, antikorlar antijenlerle savaşmak için ortaya çıkıp antijenleri ortadan kaldırıyorlar. Yani antijenden yakalamasa antikordan yakalıyor test. Bir vaka okumuştum bir makalede. İngilizce delayed seroconversion 4 years falan yazarsan bulursun. Bir kişide vücut 4 sene boyunca antikor üretmiyor (bilinen en uzun vaka bu zaten). PCR'la bunun pozitif olduğunu tespit ediyorlar. Bu arkadaş düzenli test olan birisi bu arada. daha önce de PCR yaptırmış, negatif almış. Bu nedenle tam tarihi bilebiliyorlar. 4 sene boyunca 3. nesil antikor testi yapıyorlar ve hep negatif çıkıyor. 4 sene sonra ilk defa 4. nesil antikor/antijen testi yapıyorlar, antijen pozitif, antikor negatif çıkıyor. Bunu şunun için anlattım antijen kayboluyorsa, antikor var demektir. Milyonda bir ihtimal de olsa vücut antikor üretmeyebilir, o zaman antijenden yakalar. Bilmem anlaşılır oldu mu?

 7. Beauty
  2 ay önce
  Bildir

  Yani tekrar bir test yaptırmama gerek yok dimi?

 8. 4. nesil test yaptırmışsın, bence gerek yok. Ama sürekli aklıma takılır, ne olur ne olmaz diyorsan, güle oynaya git, içinin rahatlaması için testini ol, bu meseleyi de sonsuza kadar unut.

 9. Hayir gerek yok tek antijen bakilmaz hicbir zaman yaninda antikorda bakilir ve ayrica antijen kanda 6 ay baskın kalır ve sonra azalir ama herzaman varolur olculur seviyede. Yani sorunun yok

 10. Beauty
  2 ay önce
  Bildir

  Teşekkürler, ben testi aids için değil genel yaptırdığım için ve sonradan aids kontrol etmek istediğim için sonuçlardan anlayamadım kusra bakmayın

 11. Beauty
  2 ay önce
  Bildir

  Hiv combi ve combo aynı şeyler mi?

 12. @Beauty evet aynı şeyler için rahat olsun yüzde yüz negatifsin bana güven

Cevap yazmak için yapınız.