Yaygın Lenf Şişmesi

Temmuz ayında ilişkiden 13 ay sonra boynumun sol tarafında 18×7 mm lenf şişliği olmuştu hala inmedi. Bir ay önce de sağ koltuk altımda kitle hissedip genel cerrahide muayene oldum. Ultrason çekildi yağ bezesi ile en büyüğü 21×10 mm birkaç adet lenf nodu saptandı. Ardından mr çekildi ve doktor enfeksiyona yönlerdirdi. Orda hemogram, biyokimya, hiv ve hcv testleri yapıldı hepsi normal çıktı. Ama ilişkim verici oral olmasına rağmen bu korkuyu atamıyorum. Benimle aynı belirtileri yaşayan arkadaşlar sizler ne yaptınız doktorlar ne söyledi ? Nasıl bir yol izlediniz ?
4 ay önce 295 okunma darkboy07 Şikayet

Cevaplar

 1. börte
  4 ay önce

  3. ayda olacağım hiv testiyle konuyu kapatabilirsin . oralda bulaş riski azdır zaten . hemen kafanı hiv e yorma

 2. selciero
  4 ay önce

  13 ay olmus zaten . Süren yeterli testlerine güvenebilirsin . Belki biopsi yapılabilir lenflere doktora karar verir buna

 3. darkboy07
  darkboy07 | Soru sahibi
  4 ay önce

  5. ay anti hiv, 1. yıl anti hiv + nat, 17. ay anti hiv hepsi negatif. Lenfosit düzeyleri ilişkiden önceki testlerle aynı hatta bazılarından yüksek ama aklımdan bir türlü çıkmıyor.

 4. okocha9
  4 ay önce

  bende malesef aynı dertten müzdaribim.7-9-10 mm koltuk altı ve boyunda ağrılı reaktif lenf nodları var ultrasonda 1 ay arayla cektirdim kücülme yok malesef.gittim enfeksiyon doktoruna hemogram,hepatit,hiv,crp,sedimantasyon testleri yaptı onlarda negatif.enfeksiyon doktoru 1 ay sonra gel dedi gittim gene boyutlar aynı cıktı ultrasonda beni hematoloji bölümüne yani kansere bakan bölüme yönlendirdi lenfomayla ilgili.oda baktı testlere vs. oda anlamadı.daha dogrusu kesin bise söliyemedi.gecmiyor yani bendekilerde.iliskiden 11 ay gecti 3.ay baslayan agrılı lenfler halen agrıyor.napcam en ufak bir fikrim yok.en azından ne oldugunu bilsek ona göre tedavi oluruz hayatımzıı da ona göre ayarlarız ama ne oldugunu bilmemek insanı cok üzüyor ve yıpratıyor.allah sonumuzu hayır etsin.

 5. selciero
  4 ay önce

  Zor durum bendede lenf çıkmıştı o yüzden kapatmam epey zaman almıstı . Bence iyi bir hematoloji uzmanına git ... yardımcı olacaktır . Ama zaten NAT falan olmussun benim aklıma hiv hiç gelmiyor senin durumun için

 6. darkboy07
  darkboy07 | Soru sahibi
  4 ay önce

  @salciero haftaya kontrole gidicem belki biyopsi yapılır bu sefer.

 7. okocha9
  4 ay önce

  he bu arada ebv cmv toxoplasma bunlara da baktır bence.bunlar da hiv gibi belirti veriyor lenf sisiriyor.

 8. selciero
  4 ay önce

  Okacha 7-9-10 mm normal boyut . Arastırılmasına gerek yok .. zaten reaktif demek kanser baglantılı değil demek enfeksiyona baglı gelişmiş ..

 9. okocha9
  4 ay önce

  selciero evet dostum hematoloji uzmanıda aynı seyi dedi.kanserden süphleenmedi.yoksa hemen biyopsi yapardık demisti ama takip edelim 1-2 ay daha dedi.simdi bende nası bir enfeksiyon var ki 3.ayda baslayan agrılı lenf sislikleri 11.ay oldu halen devam ediyo.onu cözsem zaten is biticek.hani benim kafamı karıstıran konu bu.kafa bir karısıyor en aklına gelmicek sey bile geliyor malesef sende bilirsin

 10. darkboy07
  darkboy07 | Soru sahibi
  4 ay önce

  @okocha9 doğru bunlara da baktırmakta fayda var. Ama bunların yanında biyopsi de şart artık.

 11. darkboy07
  darkboy07 | Soru sahibi
  4 ay önce

  Benim boynumdaki reaktif değildi ama koltuk altımdaki reaktif.

 12. darkboy07
  darkboy07 | Soru sahibi
  4 ay önce

  @salciero senin lenf lokalize miydi? Şimdi ne durumda?

 13. selciero
  4 ay önce

  Ensede reaktif 9 mm ,boğazda 7 mm ,9mm ve daha küçük boyutlarda lenfler . Reaktif görünümlü . Ama muhtamelen bunlar geçmişteki enfeksiyonlardan kalan şişikler ve normal boyutta ..

 14. okocha9
  4 ay önce

  selciero peki senin doktor lenfoma veya baska birseyden suphelenmedi mi? baska testler hemogram sedimantasyon vs istemedi mi? benimki takip edelim 1 ay daha olmadı biyopsi yaparız demisti.

 15. fobikcan
  4 ay önce

  Yorum yapilacak bile bi durumun yok testte bosa yaptirma artik yapilacakta bi test kalkmamis gerci :) gecmis olsun ..

 16. erayfobi
  4 ay önce

  Fibromiyalji rahatsizligini arastirin. Stres kaynakli bir eklem sinir sistemi hastaligi. Lenf bezi de hafif siskin oluyor bu durumda. cozumu ise stresi bunyeden atmak. Gecmis olsun.

 17. erayfobi
  4 ay önce

  Kas yorgunlugu bitkinligi demek zaten

 18. erayfobi
  4 ay önce

  Burn out gibi biraz illa enfeksiyon olmak zorunda degil aorun stres ile birebir kaynakli lenf dahi olsa. Ben de ayni durumdaydim doktor lenf bezlerin normal boyutta ne kanser ne enfeksiyon dedi bana ve ultrason bile cekmeden yolladi

 19. darkboy07
  darkboy07 | Soru sahibi
  4 ay önce

  @salciero seninkiler lenfler normal boyutta. 10 mm altındakiler normal kabul edilir. @erayfobi seninkiler de mi 10mm altındaydı.

 20. darkboy07
  darkboy07 | Soru sahibi
  4 ay önce

  @erayfobi fibramiyaji de olabilir. Sık sık eklem ağrılarım oluyor. Bi başka ihtimal de kedi tırmığı hastalığı olabilir. Çünkü onlarca kez kedi tırmalamasına ve ısırığına maruz kaldım bulaşma ihtimali var.

 21. erayfobi
  4 ay önce

  Ben olcturmedim ama ele geliyor. Doktor onemsemedi ciddi birsey olsa sismeye devam eder bayaa rahatsizlik yaratir dedi. 1cmden cok fazla oldugunu sanmiyorum 3-4 tane boynumda girtlarta ensede var testler negatif konuyu coktan kapattin amacim Bilgi vermek

Cevap Yazmak İçin giriş yapmalısınız

Giriş Yap Üye Ol