RNA DNA virüsü bilgisi olmayanlara

Evet burada 6 ayı geçirmiş biri olarak şimdi iyi okuyun iyi dinleyin ve bunları bir yere not edin... Hiv Virüsu vücuda alındıktan sonra RNA larini çoğaltıp hemen DNA ya kopyalar... Bazı kişilerde RNA da çoğalmaya devam ederken bazı kişiler de RNA da çoğalmaz bu 5 10 15 yıl sürebilir... Yaptırdığıniz testler de antikor eger RNA da çoğalmaya devam ederse antikor artışı olur ve antikor pozitif cvbi verir..... Eger DNA ya kopyalamissa antikor cevabını beklemeyin cok gec oluşacaktır eger RNA da cogalmassa.... Bu yüzden antijen testi ilk çoğalma dönemine denk getirirseniz pozitif sonuç verecektir..... Denk getiremez iseniz Negatif kalacak çünkü antijen virüsün kabugudur RNA da cogalmamis virüs zaten p24 de negatif verecektir.... PCR RNA da bu bakımdan negatif verecek... Tekrar çoğalma dönemine girinceye kadar.... Peki o zaman ne yapmamız gerekiyor diyenlere söylüyorum.... Ya Burda çok bilmislere bakıp kendi konuyu kapatamayip size kapatın diyenleri dinleyeceksiniz... Ya da test konusunda da DNA proviyal testi yaptiracaksiniz.... Aşırı şüphe duyuyorsaniz DNA proviyal testi şart bakin RNA demiyorum DNA diyorum... Bunu Türkiye de yapan yer yok fakat yurt dışına gönderen yerler var onlara ulaşın DNA proviyal test yaptırmak istediğinizi söyleyin ücret olarak maalesef benim yaptiramicam derece yuksek durumu olanlar icin 1750 lira durumunuz varsa yaptırın..... Eger negatif gelirse yaptirdiginiz antijen testinden sonra DNA negatif gelirse konuyu kapatın.... Bunun dışında yapacağınız pek birşey yok durumu olamayanlar için benim gibi 3 ayda bir antijen antikor testi yeterlidir.... Kolay kolay girmiyorum siteye.... Bugün girip bi dolaşmak istedim.... Birde belirsiz pozitif diye biri var adama zaman1 deyip durmayin o da çıkıp zaman1 kim demiyor... Ne tuhaf insanlar var.... Neyse soyleceklerim bu kadar... Herşeyden once dua edin... Dua herşeydir... Varsa da Allah yok eder insallah ne deyim kalın saglicakla....
3 ay önce 57 okunma ZamaN1 Şikayet

Cevaplar

 1. rekli35
  3 ay önce

  Gene kafamı karıştırdın 88 hiv rna pcr ve 6. Ay sonra sı 4. Nesil antijen antikor testim negatif konuyu kapatmayayım mı?

 2. pinhan
  3 ay önce

  Biyoloji mezunu ama mesleğini icra edemeyen biri olarak aldığım eğitimin ilk defa işe yaradığını gördüm. Zaman1 bi biyolog olarak bakınca ne kadar komik göründüğünü görsen kendine gülmekten ultrafobin bile düzelirdi emin ol. Bi tutam bilgi kırıntısını bol miktarda cehaletle karıştırıyoruz. Üzerinede bol miktarda fobi döküyoruz zaman1 imiz hazır. Biraz detaylı anlatsana virüs rna da nasıl çoğalıyor :)) Arkadaşlar bu adama kızmayın bence çünkü tedavi aşamasına gelip tedavi edilmeyen fobinin nerelere varabileceğine dair bulunabilecek en nadide örnek. Bence tüm paylaşımları sitenin girişine sabitlenmeli. Arkadaşlar test süreleri ve tipleri ile ilgili ukalalık yapmayacağım. Yapmanız gereken güvendiğiniz bir doktor bulmak daha sonra tüm detayları ile durumunuzu anlatmak. Ve kapat dediği zamanda kapatmak.

 3. pinhan
  3 ay önce

  2 veya daha fazla doktor, test süreleri yeterli sürelerde olmak koşulu ile 2 veya daha fazla sayıda test oldunuz ve uzman kişilerin yeterli demesine rahmen konuyu kapatamıyorsanız anksiyete bozukluğunuz başlamış demektir. Kişi kendini normal hisseder ve rahatsız olduğunu kabul etmez. Doktorlar bilgisizdir, cihazlar yetersiz yada arızalıdır, rehberler keza rast gele oluşturulmuştur. Çevrede kaygısının yersiz olduğunu destekleyen kanıtlar yok hükmündedir. Kaygısını destekleyecek nedenler

 4. ZamaN1
  ZamaN1 | Soru sahibi
  3 ay önce

  Sen biyologsan ben ilac sekteründeyim Tekrar girmicektim siteye ama sana cevabı vereyim sayın biyolog.... Hiv genetik materyal olarak RNA taşır insan hücresinin genetik materyali DNAdadir. Hiv hücreyi enfekte edebilmek için ters transkripsiyon adı verilen işlemi gerçekleştirerek kendi RNA’sının DNA kopyasını oluşturur. RNA da negatif veren pozitiflerde HIV hızlı ilerlemez... Fakat çoktan DNA kopyalanmıştır.. O yüzden testler RNA da çoğalma döneminden çekirdek icine girmiş olan virusu tespit edemez...bu yüzden RNA da cogalanana kadar RNA PCR p24 antijen negatif verir... İlk cogalmada vücut antikor uretmisse omur boyu antikor pozitif olur fakat sistem tamamen cokerse antikor da tespit edilemez hale gelir... Sen biyolog okumussun ama ben hiv üzerine tez yazar istediğin doktorlada kapisirim... Kendi doktorlarimi susturdugum gibi...Türkiye de hic bir doktor sağlık bakanlığının yayınladığı HIV protokolü dışına çıkmamış ben araştırın koydum onlerine yurt dışında yapılmış bir cok çalışmayı sonra kendilerinden bile şüphelenip enfeksiyon doktoru die HIV testi oldu doktorum.... Rekli testlerin RNA açısindan güvenli eger durumun varsa DNA proviyal testi yaptır o da negatif gelirse .... Sonra o test bir daha dönmez... Her yönden bakılmış oluyorsun hem RNA hem DNA bu şekilde virüsün sağlanacağı baska bir yer kalmıyor... Ben uzun bir süre girmem yine siteye gerekli seyleri yazdim... Şu testi oldum demeyin şu günde... Ben 6 ayda 2 PCR 10 antikor 5 antijen testi 1 de western blood testi yaptırdım en son 6. Ayda ankara refik saydam Türkiye merkez doğrulama laboratuvarinda antijen antikor RNA PCR beraber bakildi... Benim de yapmam gereken DNA testi ama durum maddi olarak maalesef müsait deil...

 5. pinhan
  3 ay önce

  arar ve bulur. Çok ciddi bir rahatsızlık olup tedavisi geciktiğinde kişilik bozukluklarına ve intihara kadar gidebilir. ANKSİYETE BOZUKLUĞU KENDİ KENDİNE DÜZELMEZ!!! Profesyonel yardım gereklidir. Sorunu doğru yerde aramak önemlidir.

 6. pinhan
  3 ay önce

  Zaman1 ilaç sektöründe çalışıyor olman seni hiv konusunda bakkal mehmet ten daha elit yapmaz. Ben test süreleri ve cinsleri ile ilgili bir iddaam yok. Benim konu ile ilgili tek tavsiyem gerçekten sana güven verecek bir uzman bulmak ve konuyu uzmanına devretmek. Biyoloji mezunuyum derken ukalalıkta yapmak değildi amacım. Söylediklerin çok janjanlı afilili duruyo fakat eğitimini almış birinin gözünde gaflarla dolu. Teknik detaya inmeyeceğim. EĞER TROL değilsen yukarıdaki bilgilere ulaşacak kadar araştırma yapman takdire değer fakat onları yorumlayabilecek teknik tabanın yok. Seninkisi doktorlara güvenmeyip tıp okumak gibi.

 7. mrhasta
  3 ay önce

  @pinhan sen lenf biyopsi yaptırmıştın sanırım?

 8. pinhan
  3 ay önce

  Evet kardeşim

 9. mrhasta
  3 ay önce

  nasıl oldu, nerede yaptırdın, sonuç ne çıktı?

 10. pinhan
  3 ay önce

  Edirnede fakültede yaptırdım, temiz çıktı. Temiz çıkmayan psikolojim oldu :) 6 ay kaygı bozukluğu tedavisi gördüm.

 11. rekli35
  3 ay önce

  Zaman1 bu dediğin olay yani rna da negatif dna da pozitif olma durumu genelde insanların yüzde kaçlık bölümünde görülür. Çok rastlanılan bir durummudur lütfen yanıtla

 12. pinhan
  3 ay önce

  O yüzden burada yazma ihtiyacı duydum. Doktorunuza güvenin, güvenemiyorsanız güveneceğiniz bir doktor bulun ve gerisini ona bırakın. Türkiyede gerçekten çok iyi doktorlar var küçümsemeyin. Hala kafanızdan atamıyorsanız, neye inanıyorsanız yapmaya devam edin ama psikoloğada bir uğrayın derim. Kaygılarınızın ne kadarı gerçek ne kadarı kaygı bozukluğu onu anlamanıza çok yardımı oluyor. Herkese acil şifalar diliyorum. Hoşçakalın.

 13. noctorual
  3 ay önce

  inanmayın şu gerizekalıya korku yaratmaya çalısıyor am biti.herzaman yaptığı işi yapıyor.ulan dümbük senin bu saçmalıkların yüzünden birileri intihar ederse götün soğuyacakmı ?

 14. noctorual
  3 ay önce

  ARKADAŞLAR RNA SI SIFIRA DÜŞMÜŞ HİV POZİTİFLER ELİZALARDAN POZİTİF CIKMAKTADIR

 15. noctorual
  3 ay önce

  BU ARADA RENKLİ 35 İLE ZAMAN1 AYNI KİŞİ.ZAMAN1 E NASILDA ÇANAK TUTUP İNSANLARA KORKU DÜŞÜRMEYE CALISTIĞINA DİKKAT EDİN ANLAYACAKSINIZ

 16. Dunaratar
  3 ay önce

  Zaman1 siktir git lan burdan, seni kimse sallamıyor çünkü sen ruh hastasısın, ya da amsalaksın, ya da sen yaz ya gülüyoru be güzel saçmalıklarını be ak gerizekalısı koca enfeksiyon uzmanı 30 gün test yeterlidir diyip 90. Günü yapmıyor sen burda sirke satıyorsun, gerizekalı mal herif. Neyse fobik arkadaşlar bu zaman1 gerizekalısını okuyun ve gülüm :)

 17. rekli35
  3 ay önce

  Noctorual benim anlattıklarım ve yaşadıklarım tamamen gerçek en büyük yeminleri ederek söylüyorum. artık rahat nefes almak istiyorum. Zaman 1 i ve diğer insanları tanımıyorum imkan olsa da bir tanışma konuşma imkanı olsa zor günlerimde ben bu site ve diğer site sayesinde biraz rahatladım. ama gene de tereddütlerim var çünkü dil beyazlığım ve çene altında hafif şişilik var. Olaydan 10 gün sonra kışın grip bile olmayan ben mayıs ayında faranjit oldum bir dönem 4-5 kilo zayıfladım öksürük nöbetlerim oldu sadece ateşim, mide bulantısı ve kusmam olmadı bir de karşımdak profiller çok tehlikeliydi genel ev kadını sonrasında travesti cahillik ettim işte dolayısıyla en ufak bir duyduğum gelişmelerde kulak kabartıyorum tedirgin oluyorum. haksız mı yım

 18. WoDoo
  3 ay önce

  Bu baslik korunmuslari ilgilendirmez. Korunmasiz grip belirti yasamamislarida ilgilendirmez. Agir belirti yasayan ornegin ishal bas donmesi unutkanlik eklem sesi gogus ustunde lekeler turberkuloz idrar yolu enfeksiyonu geciren iliskiden sonra kansizlik yasayan herkesi ilgilendirir. Bosa ergen gibi kufur etmenin manasi yok. Zaman1 sende insanlara anlatmak zorunda degilsin. Burada gercek fobikler sana kufur ediyor. Birak bildikleri kadar mutlu olsunlar. Herkes kendinden sorumlu :)

 19. WoDoo
  3 ay önce

  Rekli35 zaman1 e mail at konusalim. Ama cidden belirtin varsa. Fikir vermeye calisirim bildigim kadar

 20. Eski.izmirr
  3 ay önce

  Sor ol beni ilgilendirirmi boyun lenflerim hala sis 16mm çapında en son 15.5 ayda negatif şuan 18 aydayim

 21. Eski.izmirr
  3 ay önce

  Wodoo cevabını bekliyorum

 22. Dunaratar
  3 ay önce

  Oooo şıracı da gelmiş. Ya arkadaşlar bakın bu 2 gerizekalıyı dinlemeyin. Kendinize yazık edersiniz. Bunlar yırtık dondan fırlar gibi çıkarlar ortaya.

 23. ZamaN1
  ZamaN1 | Soru sahibi
  3 ay önce

  Burda ağzı bozuk tenekelere laf yetiştirecek halim yok derdimiz başımızdan aşkın.. Korkularini küfür ederek bastırmaya çalışıyorlar... Açık açık söylüyorum size önünüze gelen psikolojik diyecek cok iyi anlıyorum psikolojik olmadığından adınız gibi eminsiniz o duyguyu iyi bilirim... Diliniz dügumlenir doktor odasından kovacak diye konusamassiniz yaşadım o anları.. Ama elinize aldığınız bilgi ve belgelerde doktorun karşısına çıktığınızda siz doktoru deil doktor sizi dinlemeye başlıyor... Halen unutmam konusmalar sonucunda doktorların HIV testi yaptırmak icin kan vereceklerini... Neyse konuya geleyim... Siz bazı seyleri anlamak istemiyorsunuz ve size bu işi bilen bazı doktotlarinda hayatınizdan yıllar kaybolmasın diye 5 10 yıl demedikleri cok iyi biliyorum ... Çünkü işin vahametini bilen doktorlar var ama size 5 10/yıl hic bir zaman demeyecekler... Bunu yazın bir kenara... Ve birgün pozitif çıktığı zaman hic bir doktor 5 sene sonra çıktığinada inanmayacak başka birşey yapmissindir diyecek bunu da yazın bir tarafa.... Pozitif HIV olan kişilere de durumunuzu anlatcaksiniz onlarda dinlemeyecek psikolojik tedavi al diyecek... Bende bizde cikioda sende niye çıkmıyor dicek Belirtilerinizi soyleseniz aynisi bende de vardı dicek bunlardan emin olun... DNA ya gelince virüs ilk çoğaldı bağışıklığı cok kuvvetli kişilerde ve bazı genlerde direk antikor salar cd8 hücreleri.... boylece tanı antikor açısından konur... Veya ilk çoğalma donemi antijene denk gelirse antijeni yakalar denk gelmezse onu yakalayamaz.... PCR RNA testi kandaki kopya sayısına bakar bunun icin limit vardır 20 kopya üstü ... Onun altında kalır veya RNA DNA ya dönüştüğü icin uyku haline geçmiştir.. Bir gun aktif olacak zamanı beklicektir... Bu yüzden PCR da antijenle eş zamanlıdır ikiside ayni anda negatif ayni anda pozitif verir.... DNA ya kopyalanan işlemi yaparken virüs vücudu dağıtır bin bir çesit uzun sürecek olan hastalıkları baslatir.. Ve bunlar kolay kolay gecmeyecektir.... Zamanla kendini toparlayacak ve belirtiler yaklaşık 1 yıl boyunca devam edebilir ve bu sureyi aşabilir.... Daha sonra belirtiler azalacak ve artik normal olunan testlere belirti kalmadigi için inanmaya baslicaksiniz... Artık kimisi yok deyip günaha devam eder kimiside dersini almıştır bir daha hic bir şeye yanaşmaz... Sonra yıllar geçer ve uyuyan o virüsler harekete tekrar geçer... Bu sefer daha kuvvetli vurur vücuda cok daha şiddetli hastalıklar meydana gelebilir... İste bu geçecek sure 5 10 15 yılı bulabilir... Şu saatten sonra buradaki herkese söylüyorum istediğiniz kadar antijen antikor PCR RNA testi yaptırın hepsi negatif verecek taki tekrar bu virus uyanana kadar.... O yüzden bu sureyi bekleyemicek olanlar için DNA proviyal testi yaptırmalarını tavsiye ediyorum.. Kötü birşey söylemiyorum durumu olan varsa yaptirsin... Nerede yaptırılacak derseniz maalesef devlette yaptiramassiniz doktora laf anlatamassiniz.. Cerrah pasa Hacettepe gibi yerlerde bu test var ama yapmazlar... Tek secenek bazı özel lablar yurt dışına gönderiyor... Oradan sonuç bekleyin... Ve negatif ise şükür edip konuyu kapatın size bana ona her kimse bulaşan sey HIV deil demek icin yeterli olur... Ama psikolojik hic deil... Bir enfeksiyon kesin var ama bunu bulamicaz anlamına gelecek...

 24. Dunaratar
  3 ay önce

  Oha lan bir de kompozisyon yazar gibi yazıyorsun, katışıksız gerizekalısın :) mal herif, yalanlarınla bokunla boğul, embesil

 25. e.ankara
  3 ay önce

  bende biyologum, adli tip uzerine insan dna'si konusunda uzmanim, tabi ki bende ukalalik olsun diye soylemiyorum ama zaman1 arkadasimiz cok cok cok asiri sacmalamis :) virus olayini googlede aratip bir iki makale okumus ufuruyor burada :) artik doktoruna ne sacmaladiysa doktor muhattap bile olmamis, oda bunu susturdum olarak algilamis gibi duruyor. zaman1 hocam etmeyin eylemeyin

 26. e.ankara
  3 ay önce

  o uzun yaziyi okumamistim, okudum da sunu soyleyeyim, virus vucuda girdigi anda cogalabilmek adina dna'mizi kullanir ki bu andan itibaren protein sayisinda artis gorulur. pcr testinin amaci bu proteinlerin daha hizli sentezlenmesini saglayarak virus varligini tespit etmeye yoneliktir. pcr cihazlari ani sicaklik artisi ve dususu disinda baska mudahalede bulunmaz ve eger kanda virus var ise tespit etmenin en saglikli yollarindan biridir...

 27. Ocp
  Ocp
  3 ay önce

  Hiv rna virüsüdür. Yani içinde rna var. (tek sarmal) Bizim hücrelerimizde dna var. (çift sarmal) Hücreye girince, hiv kendi rna'sını önce dna'ya çeviriyor, sonra bu korsan dna'yı bizim dna'mıza yapıştırıyor ve kontrolü ele geçiriyor. Daha sonra hücreyi kullanarak kendi rna'sından bir sürü üretiyor, bu yeni rnaları dışarı salıyor ve onlar da yeni hücrelere saldırıyorlar. Böyle böyle hiv rna artıyor, bizim hücrelerimiz (cd4) azalıyor. Pcr rna testi işte kanda bu serbest gezen çoğalan rna yı ölçüyor. Proviral dna testi var, hücremizin içindeki dnamıza kayıtlı bekleyen bu korsan virüs dna'sına bakıyor. Rutinde kullanılan bir test değil çünkü buna bakmak gereksiz ve çok çetrefilli bir yol. Virüs zaten dna'mıza girmişse, kanda çoğalıyordur pcr rna yüksek çıkar. Çok çok çok ender bir durum olan elit kontrolcü iseniz kanda rna çoğalmaz o zaman pcr rna ilaçsız negatif gelir. Zaten bu yüzden tanı testi olarak pcr rna önerilmez. Ne önerilir? P24 antijen ve/veya antikor bakan elisa, kombo, duo testleri tanı için önerilir. Çünkü hiv bulaşı olmuşsa ve gerekli zaman geçmişse, p24 de ölçülebilir, vücut ta antikor üreteceği için hiv antikorları da ölçülebilir. Ve tanı böyle konulur. Proviral dna bakılması gereken tek durum, pozitif anneden yeni doğan bebek olabilir, çünkü bu yeni doğanda anneden geçen hiv antikorları olacağı için hiv testi yalancı pozitif çıkabilir, annenin kullandığı ilaç kanında olabileceği için pcr rna yalancı negatif çıkabilir, kafa karışıklığı olur, ama proviral dna bunlardan etkilenmeyeceği için, bebeğin hücrelerine virüs bulaşmış mı bulaşmamış mı daha net söyleyebilir. Normal insanlarda proviral dna bakılmaz çünkü zaten virüs varsa, p24 de çıkar, zamanı gelince antikor da çıkar, elisa veya combo veya duo testleri ile tarama yeterlidir. Bunlar pozitif çıkarsa western blot ve/veya pcr rna doğrulama olarak kullanılarak kesin tanı konulur. Bakın gene proviral dna ya gerek kalmadı. ( ALINTIDİR)

 28. noctorual
  3 ay önce

  ULAN MAL MADEM DOKTORLAR BİLİYORLA ANTIKORLARIN 5-10 SENE GECIKEBILECEĞNİ,SIR SENİN GİBİ AM BİTLERİ ÜZÜLMESİN DİYEMİ İSTEMIYORLAR DNA TESTİ ?EMİNİM OPERASYONA GİRECEK CERRAHLARDA SEN GİBİ AM BİTLERİ ÜZÜLMESİN DİYE TUTTURMUYOR DNA TESTİ İSTERIM DİYE

Cevap Yazmak İçin giriş yapmalısınız

Giriş Yap Üye Ol