Hiv Endişelerim

Herkese Merhaba, Öncelikle bu platformun yaratıcıları ve kullanıcılarına çok teşekkür ederim. Şüphem her ne kadar söylemekten cekinsem de ters ilişki. Bunun hive neden olacağını ikimizde çok geç öğrendik. Birlikte enfeksiyon hastalıkları başvurduk. Testlerimde sadece EOS # % değerlerinde düşüklük mevcut bunun dışında her şey normal, ikimizin hiv testi de negatif. Fakat ikimizde de sürekli nükseden çeşitli sorunlar var ve ikimizdeki bu sorunlar beni hiv endişemi çok arttırıyor. Bulgularım; Boğaz ve koltuk altında Lenf bezlerinde şişlik, vücutta kırmızı küçük lekeler, gözümde leke, nefes daralmaları(psikolojik olabilir) yorgunluk faranjit ve ara sıra çarpıntı. Bununla beraber erkek arkadaşımda da küçük kırmızı benekler, aft, faranjit ve yorgunluk belirtileri var. Sorularım; 1- Şüpheli ilişkiden yaklaşık 4 sene sonra anti-hiv negatif sonucu ne kadar doğrudur?(Bundan önce hiç test yaptırmadım) 2- Anti-hiv testinin AIDS in son dönemlerinde yanlış negatif sonuç verebileceği doğru mu? 3-AIDS olma ihtimalim ne kadar? 4-Özel olarak HIV RNA testi yaptırmalı mıyım? 5-EOS değerlerinin düşüklüğü hiv ile ilgili olabilir mi? Sanirim aklimi kaybetmek üzereyim ve çok duygusalîm böyle bir hatayı nasıl yaptığımızı aklım almıyor. HIV testi pozitif olan insanları düşünüyorum.Sagliklarindan daha çok sosyal hayatları zor. Başka bir hastalıktan şüphelenseydim çoktan aileme haber verirdim fakat bu olunca utancımdan söyleyemedim. Ben pozitif ya da negatif bu kadar bilgiye sahip olduktan sonra hiv tanısı almış insanlara yardımcı olmak için elimden geleni yapacağım. Lütfen siz de sonucunuz ne olursa olsun elinizi uzatın.

Cevap ( 23 )

 1. babüür
  4 gün önce

  Düşüncelerin aşırı güzel gizem. Sevgi kazanacak:) 1. Sorun 4 seneye Hiv enfekte olsaydın mutlaka bir şeyler eksik olacaktı. Çünkü bu virüs ciddi bir şekilde kendini kopyalama ile yol katediyor. Sonucun kesindir. 2. Sorun; aids döneminde nadiren olarak negatif gelir. Ama aids dönemi böyle hafif değildir. Yara bere içindesindir. 4. Sorun; sakın ha sakın RNA yapma. Hem çok pahalı, hem bu süre zarfında gereksiz. 5. Soru olarak; hayatta her daim mikroplarla karşı karşıyayız. Soluduğumuz hava da bile mikrop vardır. Her şey kan değerlerini oynatabilir. Sadece Hiv’e bağlamak anksiyetedir. Geçmiiiiş olsun :)

 2. İlahiAdalet
  4 gün önce

  Gizem, yazdıklarından yola çıkarak tıbben sende %99.90 hiv yok. Yaşadığın yüksek kaygıyı Ömür boyu içinden atmak istiyorsan Üniversite hastanelerinde veya eğitim ve araştırma hastanelerinde ücretsiz RNA yaptırabilirsin. Hayatımda köklü değişikliklere neden olan ve ömrüm boyunca almış olduğum en büyük dersin kaynağı, acı bir gerçek ama hiv fobisidir. Bu hatayı yapan herkes umarım gereken dersi çıkarır.

 3. Gizemben
  4 gün önce

  Değerli "Babüür" ve "ilahiAdalet" cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Kendimi çok yalnız hissediyorum fakat sizin yorumlarınız beni çok sakinleştiriyor. ----Babüür icin; 1-Bir çok kaynakta Lenf şişmesi ve gözde leke bulguları Hiv hastalığının 3. ya da 4. Yani AIDS asamasinda olduğu soyleniyor en büyük endişem bu.2- RNA testi neden bu süre zarfında gereksiz? Ondan da kesin sonuç alınamıyor mu yoksa?--------------------IlahiAdalet Size kesinlikle katılıyorum, dersimi aldığımı düşünüyorum fakat ben yaptığım bu cahilce hareketlerin nelerle sonuçlanabileceğinden bir haberdim.Kisacası cahil ve bilgisizdim 19 yaşımdaydim şüpheli iliskimi yaşadığımda. Bence asıl dersimiz toplumca olmalıdır. Özellikle de gençlerimize cinsel eğitim sağlamalıyız. Ben bu virüsü kapmak için bir kişinin pozitif olması gerektiğini zannediyordum ne yazık ki öyle değilmiş. Büyüklerimize her zaman katılmam ama insanın başına ne gelirse gelsin gerçekten cahillikten gelirmiş.

 4. İlahiAdalet
  3 gün önce

  Gizem, elimden gelse dünyaya megafonla seslenip bu konularda insanları uyarmak isterdim çünkü sanırım birçok ülkede cinsel yolla bulaşan hastalıklar İle ilgili yeteri kadar bilgilendirme yapılmıyor. Ülkemizde bile insanlardaki cahil cesaretinden dolayı belki günde 20 kişi hiv pozitif oluyordur, hatta daha da fazlası diğer hastalıkları birbirine bulaştırıyordur. İnsanları bilinçlendirme konusunda en çok enfeksiyon profesörlerine ve sağlık bakanlığına görev düşüyor. Ayrıca ders Kitaplarında önemli ölçüde yer verilmeli. ————————————————————————- Gizem, hiv bulaşması için partnerin birinin hiv pozitif olması gerekiyor. Her ikinizin de negatif test alması negatif olduğunuzu gösterir. Bu bilgi seni rahatlatmıyorsa endişe duymadan RNA yaptırabilirsin. Sağlıklı bir hayat diliyorum...

 5. PyramuS
  3 gün önce

  Gereksiz stres ve zaman kaybı hicbirsey yok. Seni mesgul edecek seyler yap.

 6. Kader83
  3 gün önce

  Gizem Hanim biran once test olup bize de sonucunu yazar misiniz.Bende de 7 bucuk ayi geckin zaman belirtiler var.232. Gün negatif.ilk test 72. Gun negatif.

 7. Gizemben
  3 gün önce

  Kader Hanım Merhaba, Bugün enfeksiyona derdimi anlattım ve ben istemeden HIV RNA testi istedi. Eğer ki şüpheleriniz varsa hemen bir araştırma hastanesine gidip bu testi isteyin. Sonuçlar pazartesi çıkacakmış korkularım tekrar başladı. Umarım her şey güzel çıkar. Iyi ki sizler varsınız yoksa anlatacak kimsem yok.Cok teşekkürler.

 8. babüür
  3 gün önce

  Gizem doktor, şüpheli bir ilişki 4 sene sonrası nasıl RNA istedi? Anti hiv isterdi benim bildiğim kadarıyla. Hele hele kovid döneminde RNA nasıl yaptırdın? Aklım karıştııı...

 9. Gizemben
  3 gün önce

  Merhaba Babüür yukarıya yazdığım herşeyi söyledim. Anti hiv ve rna birlikte olacak. Özel labaratuvarlarda da 700 TL imiş o yapmasa ben yaptıracaktım zaten.

 10. babüür
  3 gün önce

  Mükemmel bir fırsat :) ama testlerin negatifse o da negatif gelecektir. Çok endişelenmeyin. Özel laboratuvar yine sana iyi demiş :) bana bin liraya yakın söyledi.. çok geçmiş olsun. Sonuçlar biraz geç çıkıyor ama sen de Hiv falan yok..

 11. Kader83
  3 gün önce

  İnşallah testiniz negatif çikar Gizem Hanım.

 12. Kader83
  3 gün önce

  Gizem Hanim bu belirtileriniz ne zanandir var.kaç aydir devam ediyor.

 13. Kader83
  3 gün önce

  Teşekkür ederim Gizem Hanım.Iyi haberlerinizi bekliyoruz.

 14. İlahiAdalet
  3 gün önce

  Gizem, inşallah sonuçların negatif çıkar ve sağlıklı bir hayat yaşarsın.

 15. Gizemben
  3 gün önce

  Teşekkürler arkadaşlar umarım herşey hepimiz için iyi olur. Kader Hanım 2 aydir lenf bezlerim şişik 1 senedir de vücudumda küçük benekler cikiyor.faranjit sürekli vardı. Gözümdeki lekeler yaklaşık 1 aydır var.

 16. Kader83
  3 gün önce

  Benim şupheli durum 9 agustos.ilk 1 ay kendimi sicak hissettim,karnima agrilar girdi, halsizlik 7 bucuk aydir var, eklem agrilarim cok oldu su an yok,karin agrilarim gecti.son 4.5 aydir kabizlik ,sık idrar, son 3bucuk aydir lenf bezi sismesi kuru oksiruk son 2 ayi geckin isilik var.ben isilik olunca hivden suphelwndim.ameliyattan once anti hiv testi yapmislar supheli durumun 72. Gunu negatif.ben hivden suphelenince 192. Gun test yaptim negatif.232. Gun test negatif.72. Gun antijen azaldi ,232. Gun antikor da olusmadi mi anlamadim.gercekten negatif miyimdegil miyim kafam almiyor.hiv degilsem neyim.hiv rna icin gitmistim egitim arastimaya 3 saatlik yol, yapriramadan geri döndum doktor konusturmadi bile.en yakin zamanda baska dokyordan ransevu aldim.umarim bir aksilik cikmaz.

 17. Kader83
  3 gün önce

  Benim de durumum bu Gizem Hanim

 18. Kader83
  3 gün önce

  Gizem hanim bir de kasimda kollarimda dokuntusuz kasinti vardi.

 19. Kader83
  3 gün önce

  Nefes darligi cabuk yorulma, depresyon cabuk sinirleme de oluyor.konsantre olamiyorum,şu halsizlik, kasinti ve isilik beni yoruyor.

 20. Kader83
  3 gün önce

  Bi de 2.5 kilo kaybi

 21. Gizemben
  3 gün önce

  Öncelikle geçmiş olsun Kader hanım sizi çok iyi anlıyorum bunu sizinde bildiğinizden eminim. Biz tıp insanları değiliz fakat size bildiklerimden bahsedersem yüzde 99 sizinde hiv olmadığınız.Gerekli herşeyi yapmışsınız ben ilk kez 4 sene sonra test yaptırdım.Siz doğru zamanda doğru testleri yapmışsınız. Tavsiyem psikologa ya da psikiyatri ye de başvurmanız. Böylelikle süreci daha sakin atlatabilirsiniz.Bende doktoruma aynı şeyi sorup duruyorum peki hiv degil de ne ? Doktorum her şey olabileceğini söylüyor 9 farklı doktora gittim hepsi sonuçların normal diyor. Şuan enfeksiyon doktoruyla bir yol izliyoruz sonuç olursa hemen burada paylaşacağım. Günlerdir uyuyamadım kimseye bir şey söyleyemedim hala söyleyemiyorum. Lenf kanserini atlatmış bir arkadaşımı aradım ve bana sonucun ne olursa olsun kendine bundan daha çok zarar veremeyecegimi söyledi. Ben onun tavsiyesine uyuyorum artık daha huzurluyum.Sizede bunu öneriyorum sağlıklı günler ile :)

 22. Gizemben
  3 gün önce

  Gizem hanım sakın olun biz buradayız ve sürekli iletisimdeyiz istetseniz pozitifiz derneğini de arayabilirsiniz onlar daha bilgililer. Nefes egzersizlerine bakmanızı tavsiye ederim sinir ve panik durumları için beni çok olumlu etkiliyor.

 23. Kader83
  3 gün önce

  Gizem Hanim ben bu şupheli durumdan sonra hamile kaldim sandim degilmisim kolerektal kanser sandim oksuruk baslayinca kolerektal kanser akciger mesastazi sandim, rahimden ameliyat oldum miyom varmis,supheli durumdan 5 hafta sonra sık idrar baslamusti.hic miyom belirtisi yasamamistim.ameliyat oldum gecti.yine sık idrar oldu.rahim kanseri sandim bir de.tetkikler goruntulemeler biyopsiler yapildi kanser degilmisim.birkac zamandir da sag orta kulagim agriyor.en son aklima gelen hiv oldu isilikten sonra suphelendim.insallah psikolojiktir.psikolojik de degilse ne oldugumu bilmek istiyorum.bu belirsizlik insani daha cok yipratiyor.insallah iyi sonuclar alirsiniz gizem hanim,belki sizde olan sey bende de vardır, belirtiler ayni,sizin durumunuz bize ışik tutacak.birseyim yoksa psikologa gidicem.size de saglikli gunler dilerim Gizem Hanim :)

Cevap yazmak için yapınız.