Merhaba fobik dostlar, sizlere geçenlerde başımdan geçen olayı anlatayım. Yaklaşık 2 hafta kadar önce sol koltuk altımda orta büyüklükte ağrılı bir beze oluştu. 3-5 gün geçmesini bekledim, geçmeyince cildiye doktoruna gittim. Konu koltuk altı olunca tedirgin oldum tabi.. Neyse kontrol ettirdim muhtemelen iltihaptan kaynaklı felan dedi. Çıktım cildiyeden , gelmişken birde enfeksiyon hastalıklarına gidip test olayım dedim. Corona yüzünden hastaneler bomboş randevusuz dolanıyorum ortalıkta. Girdim enfeksiyon hastalıklarına anlattım durumu koltuk altı lenf felan filan test olmak istiyorum dedim. Enf uzmanı biliyordur umuduyla kaçıncı kuşak test kullandıklarını P24 Antijeni bakılıp bakılmadığını sordum. 4. Kuşak Elisa kullanıyoruz ama P24 bakılmaz sadece antikor testidir deyince içimden saymaya başladım seni doktor yapanı hele hele uzman doktor yapanı ben ..... Yahu kadın Enfeksiyon hastalıkları uzmanısın 3 kuşak ile 4 kuşak Elisa testinin farkını bilmiyorsun. Neyse dedimki hocam artık neredeyse heryerde 4.Kuşak Elisalar kullanılır P24 antijeni test kitinin içinde antikorla beraber bakılıyor. Şöyle bi düşündü sonra P24 ayrıca bir test dedi Western-Blot felan iyice saçmaladı kafa yandı. İş iddiaya bindi ben diyorum 4 o diyor 3 . Neyse dayanamadı hocasını aradı sordu kaçıncı nesil diye, hocası bizde 3.Kuşak var deyince şüpheye düştüm. Hastanenin 2018 ihalesini biliyorum teknik şartnamede alınacak kitin içerisinde P24 antijeni bulunması zorunlu tutulmuş. Velhasılkelam kanı verdim çıktım. Ertesi gün gittim laba sonucun fotoğrafını istedim. Sonuç kağıdında kocaman Architect İ2000 Sr (4. Kuşak Ag/Ab bakan bir cihaz) yazıyo. Sonra yine başladım sövmeye seninde hocanında.... Varmak istediğim konu şu Türkiyede Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanları dahil maalesef Hiv konusunda aşırı bilgisiz ve yetersiz. Ne yapılan testlerden haberleri var ne kullandıkları cihazlardan. O yüzden türkiyede belli başlı bir kaç doktorun dışında, diğerlerinin söylediklerine çok takılmayın. Devlet hastaneleri 4. Kuşak elisa kullanır ve 42. Günden sonra alınan negatif bir sonuç %100 kesindir ve değişmez. Hiv Pozitif tanı almış bireylerin %95 i ortalama 1 ayın sonunda tespit edilebilir antikoru geliştirmiş olur. Sağlıklı ve daha önemlisi mutlu günler diliyorum.

Cevap ( 41 )

 1. sıradanbiri2
  3 yıl önce

  Kardeş ben 84 te doğuda bir ilçe devlet hastanesine gittim test olmaya. Doktor bana 6 ay dedi. Sonra labaratuvar a indim uzmanla görüşmek için orda değildi. İki tüp kan vermiştim. Sonuç geç çıkınca birdaha indim neden geç çıktı diye sormaya. Çalışanlar kanınız azdı diğer tüpten bosalttik HIV tüpünün içine dediler. Sinirlendim birdaha kan vereyim falan çektim bağırdım biraz Neyse çıktım bir saat daha bekledim. O arada namaz kilayim dedim. Namazım bitti yabancı bir numara aradı. Korkudan titredim. Arayan lab uzmanıydı. Merhaba ben işte şu diyerek konuştu ben orda eridim bittim. Sonra testimiz negatif çıktı ama çalışanlar sizi çok heyecanlı sinirli görmüşler acaba hiç probleminiz mi var dedi. Yok sadece isim vardı testi erken almam gerekiyordu falan dedim. Cihazı sordum bana Siemens dedi 2002 de bu yana kullanıyoruz hergun kalibrasyon ayarını falan yapıyorum dedi. Nesil hakkında bilgisi yoktu sonuç zaten klasik anti hiv çıktı. Doğudaki kırsal yerleşim yerlerinde 3 nesil bile kullanıldığına şüpheliyim. Kitlerde eski nesildir kesin. Aynı şehrin merkezinde de aynı cihaz kullanılıyor. Bu şehrin merkezinde dört test yaptırdım 48 ile 70 arasında fakat güvenemiyorum. Tek güvendiğim testim 72. gündeki Diyarbakır gazı Yaşargil eğitim araştırma hastanesindeki test. Çünkü laba çıktım cihaza baktım ve gorselden araştırınca abbout arthitect olduğunu öğrendim. Ama bu cihazin hangi modeliydi emin değilim. Araştırınca bu cihazın 3. nesil test yapan modelleri olduğunu öğrendim. Hemen hastaneyi aradım bilgi almak için falan kimse bilgi vermedi yok dilekçe yazıp izin alıp falan falan yere yazın dediler. Bende cimere yazdım bilgi almak için ama ordanda cihaz bilgisi alamadım. Tuttum 144. günde gittim Memorial dijle Hastanesi'ne enfeksiyon doktorları yok bende dahiliyeden aldım baya parada ödedim o zaman boynumda 26*13 mm lenf vardı. Neyse p24+hiv1/2 oldum doktor samimiyetsiz şekilde ikna edemeden konuyu kapat falan çekti. Orda da Roche cobas 601 gibi biseydi cihaz. Lenf bezi ve fobikligim hala olduğu gibi duruyor. Çünkü bu memleketin doktorları ve lab çalışanları hiçbir boka yaramiyor. Ben doğudaki ilçe devlet hastanesinde yaptirdigim testten sonra çalışanlara baya bağırdım biri PC başında oturmuş Okey onuyor muzigi son ses açmış ayak ayak üstüne atmış artist artış bakiyordu. Lab uzmanı ise mesai saatinde işini cakallara bırakmış işinin başında değil. Ben sizi işe alıp karnınızı doyuranlarin hepsinin ******. Sonuç olarak ben hala fobigim.

 2. sıradanbiri2
  3 yıl önce

  Bu arada 323. gunumdeyim. Hala fobik olmamın nedeni 100. günde şişen, ağrısız bir şekilde boyutunda değişiklik olmayan boyun lenfim ve boynumun değişik yerlerinde farklı zamanlarda çıkan lenf bezleri + ilişkiden 20 gün sonraki(yazın ortasında) çok ağır seyreden üst solunum yolu enfeksiyonu (bademciklerin bembeyaz iltihaplanması, dört gece sırılsıklam terleyip çarşaf değiştirme, bedenimin her yanininin fena şekilde ağrıması, 10 gün geçmeyen öksürük, iki kere hastaneye gitmeme rağmen ilaçların etkisiz kalmasi) En son test ise 144. günde dijle Memorial hastanesinde hiv1/2+p24 antijeni. Akut belirtilerden sadece ateşimin çıkıp çıkmadığını bilmiyorum tam hatırlamıyorum. O zamanlar zaten hiv aklıma bile gelmemişti. Ama ateşim yoktu öyle hatırlıyorum.

 3. Zlatan01
  3 yıl önce

  Sıradanbiri2 senin yaşadığının bi benzerini ben de yaşadım doğuda bir ilçe de devlet hastanesinde test yaptırdım kaçıncı nesil artık en ufak bir bilgim yok. Hiçbir şekilde bilgi vermediler. Sadece sonuç negatif dedi doktor o kadar. Bide sonuçları almaya gittiğimde doktor odasından ismimi söyleyerek bağırıyordu koridorda neredeyse 10 kişi vardı. Elim ayağım boşaldı bu niye beni çağırıyor diye 2 saniye kadar kalbim durdu stresten.

 4. sıradanbiri2
  3 yıl önce

  @Handsfield ben 80. günde gittim kulak alt hizasında şişlik vardı USG baktırdım reaktif değildi lenfte değildi doktor önemli bişey değil dedi rahatlamıştım. Doktor augmentin yazdı 3,4 gün kullandım sonra bıraktım. 20-25 gün sonra bademciklerin hemen üstünde hafif sızı farkettim. O sıralarda çene eklemimde ağrı oluyordu donuk bir ağrı. Sonra kontrol edince lenf olduğunu farkedip kbbye gittim. USG baktırdı 26*13 reaktif lenf çıktı. Doktora durumumdan bahsettim bana eğer lenf şişmesi hivden dolayı olsaydı kasıklarda siserdi dedi. kafana takma augmentin yazayım kullan gecmeze iki ay sonra gel biyopsi için seni sevk edeyim dedi. Ben ilacı alıp kullanmadım hiç. Kasiklari kontrol ettiğimde ise tam bacak bitiminde sağda ve solda ağrısız kasa benzer hareket bişey farkettim kontrol ettirmedim. Ağrı sızı yok orda ve şişkin değil uzun kas gibi, yaklaşık 5,6 cm uzunluğunda kas gibi duruyor lenf değildir galiba. Neyse ben umursamadım ama boynumdaki lenf hala ilk günkü gibi duruyor. İki hafta önce ise boynumun sağında iç tarafta nohuttan küçük sert bişey farkettim. Tam trapez dediğimiz yere yakın boynun alt kısmında. Onda da ağrı sızı yok öylece duruyor. Sonra şimdide bademciklerin altında çene altı oluyor iki taraflı ağrısız şişlik var ama sis değil sanki et parçaları gibiler dokununca içe gidiyor. Submandibular tükürük bezleri olabilir mi diye araştırdım ama bişey bulamadım. Şuan gayet saglikliyim herhangi bir sağlık problemim yok sadece arada ishal oluyorum o kadar. Yukarıda yazdığım gibi akut belirtilerini fazlasıyla ağır yaşadım. O yüzden hala buradayim. 10 test yaptırdım ve 50 son bunu bilmeme rağmen işin içinden çıkamıyorum.

 5. sıradanbiri2
  3 yıl önce

  İşin en tuhaf kısmı ise ben ilişkiden sonraki akut belirti dışında birgün bile nezle olmadım. Normalde bağışıklığım güçlüdür ancak bademciklerim yaz kış şişerdi ancak ben tam 11 aydır hayvan gibi saglikliyim. Ha bide şu var göğsümun tam orta kıllı kısmında deride karartı oluştu ve kaşınıyor. Çok rahatsız edici bı kaşıntı değil ama geceleri kaşınıyor. Deri şuan kahverengimsi bı şekilde duruyor arada kaşınma oluyor. Bunuda araştırdım seboreik dermatit ( egzama) çıktı. Ve buda hiç pozitiflerde sıkça rastlanan bir durum bunuda öğrendim ve fobikligim dahada arttı kendime teşekkür ediyorum çok iyi bok yedim

 6. sıradanbiri2
  3 yıl önce

  @zlatan doktorlar ve sağlık çalışanları Allah onlardan razı olsun fakat bazen ne dediklerini ne yaptıklarını bilmiyorlar. Ben sürekli yaşadığım şehirden çıkıp başka yerde test oldum. Bulunduğum yerde bırak pozitif çıkmayı o testi yaptirdigim bile duyulsa direk damgayı yerim. Cahillik bu zamanın en kotu hastaligi kardeşim.

 7. Can200
  3 yıl önce

  Merhaba dostlar 12.gün oldu kondom kullanmıştim ama dilimde beyazliklar gormedye basladim belki oncede vardi haberim yoktu tam hatırlamiyorum oral alici olabilirim ne yapabilirim acil cevap bulgu lab da hıv duo ultra oluyum mu 17 .gün bisey deyin dostlar yayınlamıyolar

 8. sıradanbiri2
  3 yıl önce

  @can oralda risk yok denecek kadar az. Ağızda beyazlık AIDS evresinde oluşur. Ağızla ilgili şuan sende oluşabilecek tek sorun aft yada mantar olur. Şimdi bunları dedim diye yarın psikolojikmen çıkar ağzında ama sen takma hiçbir belirti git labaratuvar a gününü söyle uygun yeri yapsınlar kapat

 9. sıradanbiri2
  3 yıl önce

  @handsfield cevabını bekliyorum kaç saattir dakka başı girip bişey yazdı mi diye bakıp cikiyorum.

 10. Can200
  3 yıl önce

  Oralden mantar bulaşır mı 20 yaş dişlerimde cikiyor test icin ne zaman oluyum bulgu lab 16.gun hiv duo ultra 200 tl dedi ama guvenilir mi cybh için ne zaman test yapıliyor dostum

 11. melisssaaa
  3 yıl önce

  94 .GÜN DEVLET HASTANESİ NEGATIF SONUC ALDIM 0.18 YETERLIMIDIR DAHA TEST OLMAMA GEREK VAR MI

 12. melisssaaa
  3 yıl önce

  CAN200 TESTLERLE DİŞİNİN ÇIKMASI NE ALAK DİŞ ÇIKMASI BİR ŞEYİ ETKILEMEZZ KI

 13. sıradanbiri2
  3 yıl önce

  @can evet oral yaptıysan mantar bulaşabilir. Laba git gününü söyle sana olman gereken testi yaptırıp konuyu kapatırlar

 14. Can200
  3 yıl önce

  Kardesim suan hiv belirtileri var ama disim de cikiyor

 15. sıradanbiri2
  3 yıl önce

  @melisa bizler doktor değiliz. Çoğumuz fobigiz normal şartlarda senin test süren yeterli fakat şartlar normal değil. Ama yeterli senin süren. Ağır belirtin yoksa konuyu kapat gitsin

 16. sıradanbiri2
  3 yıl önce

  Can 20 lik diş çıkarken ağzında ağrı yapabilir, lenf sisirebilir bunlar normal şeyler. Sen git testini yaptır.

 17. Can200
  3 yıl önce

  Cyhb testleri ne zaman yapılıyor kondom kullanmıstim ama 17.gun test icin 98 dedi ve 200 dedi bulgu lab

 18. Yorgun1009
  3 yıl önce

  Ne. Bileyim ya baksana doktorlar 6 ay diyormuş :(

 19. 90. Günden sonra negatif sonuç aldım ve eliza testinde sonuç 0.22 çıktı fakat belirtilerim var ve ilişkide bulunduğum kişinin hiv pozitif biriyle teması ve kapmış olma ihtimali var ve üstelik aralık ayından beri ilişkim olan biri bu kişi ve belirtiler gittikçe çoğalıyor ne yapmalıyım kafayı yemek üzereyim artık

 20. SCakırr
  3 yıl önce

  Belirtilerin ilgili doktora git kardeşim, hiv ile ilgili degil.Bacağın ağrıyosa ortopedi, sivilce varsa cildiye vs. Cinsel yolla sadece hıv geçmiyor.

 21. Hottahçı1
  3 yıl önce

  @Scakırr kanka cuma test olacağım 42. Gün hiv 1\2 için tamamen kapatmayı düşünüyorum sence kapatayım mı?

 22. Yarın tekrar test olucam aralık 10 2019 dan beri ilişkim devam ediyor aynı kişiyle 6 ay olmuş tekrar teste giricem sonuç negatif çıkarsa kesin midir çünkü bu belirtiler bağırıyor ben buradayım diye ve 6 aydır kaşıntım var direk temastan sonra kaşıntı başlaması ve vücutta yaralar olması normal midir sizce

 23. SCakırr
  3 yıl önce

  6.hafta antijen oluşumları için en gec süre, hiv2 için maalesef antijen testi yok.3.Nesil ve 4.nesil testler ise M antikorunu da test ediyor bu yüzden 8.Hafta test olmalısın hiv2'ye kesin demek için.

 24. SCakırr
  3 yıl önce

  Beynibozuk normal değilse bile hiv ile ilgili değil demek ki kardeşim, zührevi hastalıklara görün zaten 6?haftadan sonra hiv belirtisi yaşamassın sessiz evreye geçer AIDS evresine kadar.

 25. Hottahçı1
  3 yıl önce

  @Scakırr kanka bu adamlar hiv 2 değerlendirmiyor mu da 45. Günde kapat diyorlar o riske neden girsinler?

 26. Yorgun1009
  3 yıl önce

  94.gun hıv 1 ve 2 de tamam mı

 27. Scakır kardeşim yüreğime su serpiyorsun şuan ama beyin susmuyor lanet olası şey ve sabahtan beri işe ara verip köşede ağlayıp sonra işe devam ediyorum ve ben daha sizin kadar test olaylarına hakim bile değilim neyin ne olduğunu bile algılayamıyorım eliza testi nedir p24 ne ve diğer bahsettiğiniz testler falan bana kafayı kırdırıcak sanırım. 3 saat gibi bir sürede sonuç çıkmıştı o zaman test yaptırdığımda ve gonore falan olma durumu var mı dediğimde senin hiç bir şeyin yok demişti foktor ve bunun için test yapmadı o yüzden tamamen bilgisiz biriyim şuan. 3 saatte çıkan test sonucuna ne kadar güvenmeliyim yada testlerde yanılma olabilir mi bir sürü şeyi düşünüp duruyorum ve birde partnerimde 2 günde tüm vücudunda yaralar çıkmaya başladı onu sakinleştirmeye çalışmaktan kendimi bile düşünemez oldum

 28. SCakırr
  3 yıl önce

  Hottahçı Tr'de resmi olarak afrika hikayesi bulunmadan hiv2 tanisi alan biri yok yani trde hiv2 henüz yok hatta Dünya'da da Batı Sahra tarafından başka yerlerde görülmüyor neredeyse bu yüzden çok dikkate almıyolar fakat askexpertsnow da görebilirsin hiv2 için soranlara 8.hafta diyorlar.Beynibozuk 2 gün sonra belirti de olmaz kardeşim, ama belli ki ikinizde de zührevi bir sorun var belki kemdiliğinden geçen basit bişey belki de ilaç ile tedavi edilen bişey ama hiv olmadığı çok net, hiv ile ilgili bilgi sahibi bir doktor bu şikayetlerinle gidip acaba hivden mi desen sana hiv testi bile yapmaz, cildiye ye gitmeni öneririm.

 29. Hottahçı1
  3 yıl önce

  @Scakırr ozaman kanka ben hani kapatayım yani hiv 1 için hiv 2 için ise hiv in oralla bulaşma riski gibi düşünelim çünkü tr de vaka yok yani en kötü 90 da bi genel test çakarım ama hiv olmadığımı bilmek istiyorum kanka içimi rahatlatıp kapatmak istiyorum, gittiğim trans prezervatif zaten patlamadı bende testlerimi yaptırıyorum hastalığım yok dedi ama sözlerine güven olmaz doğruyu söylüyor olsalar bile biliyorsun.

 30. SCakırr
  3 yıl önce

  Hottahçı prezervatif zaten bu hastalıklardan korunmaya yarıyor prezervatif varsa risk yok.Hıv 2 için TR de resmi vaka yok google yazıp bakabilirsin 2-3 tane vaka çıkıyor onlar da Afrika'da ameliyat olmuş, orda uzun süre yaşamış kişiler.Ben de hiv 2 için ozellikle 8.hafta test olmadım 90.gün testim ile kesinleşti ama kesin demek için gereken sure 8 hafta ve TR de resmi vaka yok, bu verilerden yap hesabını.

 31. quadesk1
  3 yıl önce

  Arkadaşlar bakın bişeyde eklemek istiyorum amacım korkutmak vs değil. Bende kondomlu yaptım fakat hangi doktora sorduysam azaltır geçişi dedi kesinlikle engellemez demediler. Ayrıca hivveaidsten biri kondomsuz hiç yapmamış fakat nasıl olduysa bulaşmış bizzat sordum cevapladı yalan veya doğru vebali ona kalmış. En son bi enfeksiyoncuya sordum kondomu adam dobra dobra konuştu bakıyomu millet lateks olduguna son kullanım tarihine markasına çogu kimse bakmıyor ee bunlarda risk teşkil ediyor dedi. Banada sordu baktın mi son kullanım tarihine dedi bakmadim dedim ee bak sorsak kondomlu diyosun ama niye bakmadın dedi. son kullanım tarihi geçen herşey özelligini yitirir kondomda öyle sonra ortada geziyorsunuz kondomlu bulaşmaz diye dedi, doktorun dediği mantıklıydı kaldım öylece bişey diyemedim. Burda çogu kişi seks işçisiyle beraber oluyor ve kondomu onlar takıyor amk guneşte mi koydu son kullanım tarihimi geçti veya hatalımı kimse dikkat etmiyor. Kimse escorta giderken yannda goturmuyor kondom.Demek istedim o ki dikkat edelim bilgi paylaştıkça faydalı olur. Tanımadgmz kisilerle iliskiye gireceksek dikkatli olalım. 5 dakikalık zevk 8 ayımı aldı. Burda bi allahın kuluna yardım etsem kâr benim için. Çünkü bende yaşadım bu psikolojiyi bu bişeye benzemiyor. Allah hepimizi affetsin bidaha aynı hataları yaşatmasın.

 32. Alicandan
  3 yıl önce

  Arkadaşlar bişey sormak istiyorum bu öbür forumda vajindan bulaşan kaç kişi vardır yani 2500/1 ihtimal çok düşük bı ihtimal bulasanlar nasıl bulasiyo bulaşmaya vajinal sıvının cokluguda bı fark ettirirmi

 33. SCakırr
  3 yıl önce

  Bulaşanların çoğu anal ilişki/erkek erkeğe ilişki ama 0 olmadıkça her ihtimal gerçekleşebilir kardeşim.Türkiye'de ki verilere ulaşmıştım bir ara erkek-kadın bulaşlar %20küsürlerdeydi, %70 civarı da erkek-erkek ilişki idi, kalanlar doğumdan,damar içi madde kullanimi, açıklanmayan vs.Bide şöyle bişey var, mesela hep b bulaşma ihtimali%5 ler de, 1 virüsun bulaşması diğerlerinin gecişini kolaylaştırıyor ozellikle sifiliz ve hıv ikilisi, sifiliz vakalarının %84ünde hiv pozitiflik gözlenmiş.

 34. Alicandan
  3 yıl önce

  SCakır eyw kardesim tesekurler dediğin gibi başka bi virus varsa geçişi koyallastiriyomus cevabın için tesekkurler

 35. Alicandan
  3 yıl önce

  Peki bu sifilizin belirtileri ne oluyo hangi test ile bakiliyo bı bilgin varmi

 36. Hottahçı1
  3 yıl önce

  @Handsfield abi vallaha yarın 42. Gün gidip sabah 9 da testimi olacağım hiv 1 için kapatacağım inşallah, ama inan senden de duymaya ihtiyacım var hiv 2 içinde kapatabilirim dimi :D ya kasıkta mantar var bende biraz baktım hafif çok hafif morarma var gibi ilaçtan olabilşr bilmiyorum her şey olabilir inceledikçe bişeyler çıkıyor zaten :D ama artık lütfen söyle bana hiv 1 içinde hiv 2 içinde kapatabilir miyim , kapatabilirsin dersen bir de psikoloğa gideceğim yemin ederim bak :D

 37. SCakırr
  3 yıl önce

  Alican TPHA ve Vdrl-rpr yaygın testleri, tpha spesifik olan test vdrl-rpr de spesifik olmayïp hasarlı hücreler üzerinde ilerleyen test %13-40 oranlarında yanlış pozitiflik verebiliyor.12.Haftadan sonra herhangi birinden negatif alman sonucunu kesinleştirir, haricin de ilk 3 ay içinde penis vajina ağız makat gibi virusun vucuda girdiği yerde daha doğrusu şankr oluşumu gercekleşiyor çok yüksek ihtimalle 3-4.hafta oluşmuş oluyor, 1.Yıla kadar da 2.evreye geçip vücutta döküntü,kızarıklık,saç kaş dökülmesi gibi belirgin belirtileri var.

 38. Gerekyok123
  3 yıl önce

  @alicandan kanka ne yaptın var mı bi haber

 39. Can200
  3 yıl önce

  Cybh için test süreleri ne zaman oluyor arkadaşlar birde hiv duo ultra 17.gün güvenirliliği nedir

 40. SCakırr
  3 yıl önce

  Kandan yapılan hepatit b ve hiv1 için 6 hafta, hiv2 için 8 hafta, hepatit c ve sifiliz için 12 hafta,hsv2 igG için 16 hafta, idrar veya meniden yapılan gonore-klamidya vs testler için 2 haftadan sonrası kâfi.17.Gün vidas duo çok güvenilir, bazı kurumlara göre 28.Gün sonrasında ki vidas duolara kesin deniyor.

 41. Alicandan
  3 yıl önce

  @Gerekyok123 knk daha gitmedim burda yine vaka sayısı arttı kapaliymis gidince haber verecem

Cevap yazmak için yapınız.