Aids Rehberi

Hızlı bir şekilde üye olarak sorularınızı yayınlayabilir, yardım etmek istediklerinize cevap yazabilirsiniz.

Soru Sor Üye Ol

Aids Belirtileri

AIDS ve aynı virüs tarafından meydana getirilen diğer hastalıkların belirtileri hemen hemen aynıdır. Aynı soğuk ve gribin birbirleriyle özdeşleştirlmesi gibi.Fakat AIDS'e ya da ilgili hastalıklarından birine yakalanmış bir kişi için bu belirtiler çok ısrarcıdır ve nedeni yok gibi görünür. Kişi hiçbir zaman kendisini neyin hasta ettiğini bulamaz ve hastalığın üstesinden gelemez. Çünkü sadece doktorlar ve konu ile ilgili araştırma yapan bilim adamları bu belirtileri teşhis edebilirler. Bu belirtilerin doktor tarafından açıklanan bir kısmı şöyledir:
Fiziksel ve zihinsel aktiviteleri etkileyen, sebebi açıklanamayan aşırı bir yorgunluk
Zayıflama yada diyet gibi herhangi bir aktivite söz konusu olmadan iki aydan kısa bir sürede 7-10 kilo kaybı
Birkaç haftanın sonunda ateşin açıklanamayacak bir şekilde 39 derecenin üstüne çıkması
Uyku sırasında kişinin üstünü sırılsıklam edecek derecede terleme
Sebebi bilinmeyen bir şekilde vücuttaki salgı bezlerinin kabarması (Özellikle boğazda, boyunda ve koltuk altında bulunan lenf bezlerinin kabarak en geniş halini alması)
Dilin üzerinde ve ağız içinde beyaz noktalar yada lekelerin oluşması
Israrla devam eden ishal
Herhangi bir solunum enfeksiyonuyla meydana gelen ve çok uzun süren kuru öksürük
Özellikle öksürükle birlikte oluşan nefes darlığı
Deri üstünde ya da altında oluşan kat kat, yada yükselen bir şekilde leke ve şişliklerin meydana gelmesi. Başlangıçta çürükmüş gibi algılanabilir fakat bunlar zamanla kaybolmazlar ve genellikle etraflarındaki derilerden çok daha serttirler.

Bu belirtileri okumadan önce arkadaşlar bilmeniz gereken hususlardan birisi şu; Şüpheli ilişkiden sonra insan hemen aids olmaz. Aids şüpheli ilişkiden seneler sonra oluşur. Eğer kısa bir süre zarfında şüpheli ilişkiniz varsa ve bu belirtileri kendinizde buluyorsanız hastalığınız psikolojiktir. AIDS ve aynı virüs tarafından meydana getirilen diğer hastalıkların belirtileri hemen hemen aynıdır. Aynı soğuk ve gribin birbirleriyle özdeşleştirilmesi gibi. Fakat AIDS'e ya da ilgili hastalıklarından birine yakalanmış bir kişi için bu belirtiler çok ısrarcıdır ve nedeni yok gibi görünür. Kişi hiçbir zaman kendisini neyin hasta ettiğini bulamaz ve hastalığın üstesinden gelemez. Çünkü sadece doktorlar ve konu ile ilgili araştırma yapan bilim adamları bu belirtileri teşhis edebilirler.  Bu belirtilerin doktor tarafından açıklanan bir kısmı şöyledir:

 1. Fiziksel ve zihinsel aktiviteleri etkileyen, sebebi açıklanamayan aşırı bir yorgunluk
 2. Zayıflama yada diyet gibi herhangi bir aktivite söz konusu olmadan iki aydan kısa bir sürede 7-10 kilo kaybı
 3. Birkaç haftanın sonunda ateşin açıklanamayacak bir şekilde 39 derecenin üstüne çıkması
 4. Uyku sırasında kişinin üstünü sırılsıklam edecek derecede terleme
 5. Sebebi bilinmeyen bir şekilde vücuttaki salgı bezlerinin kabarması (Özellikle boğazda, boyunda ve koltuk altında bulunan lenf bezlerinin kabarak en geniş halini alması)
 6. Dilin üzerinde ve ağız içinde beyaz noktalar yada lekelerin oluşması
 7. Israrla devam eden ishal
 8. Herhangi bir solunum enfeksiyonuyla meydana gelen ve çok uzun süren kuru öksürük
 9. Özellikle öksürükle birlikte oluşan nefes darlığı
 10. Deri üstünde ya da altında oluşan kat kat, yada yükselen bir şekilde leke ve şişliklerin meydana gelmesi. Başlangıçta çürükmüş gibi algılanabilir fakat bunlar zamanla kaybolmazlar ve genellikle etraflarındaki derilerden çok daha serttirler.
Bunları okuduktan sonra kendinizde belirti aramaya başlamayınız. Çünkü aids hastalığından çok belirtileri üzerinde kafayı yemek üzere olan insan sayısı baya fazla. Test yaptırıp negatif sonuç aldıktan sonra bile hala belirti arayan insanlar bu sitede dolu. Konu üzerine yazılan bir yazıyı okumanızı öneriyorum. (bkz: Aids Fobisi)

Soru ve sorunlarınız için sayfanın devamına bakınız.

İlgili Konular

 
 1. Aids Fobisi
 2. Aids hakkında yanlış bilinenler
 3. Aids neden önlenemiyor